"Запахло керосином, — пише в інтернеті 34-річний Сергій Лещенко, народний депутат із "Блоку Петра Порошенка" 19 березня. — Миллиардер Игорь Коломойский (губернатор Дніпропетровщини. — "ГПУ") лично в сопровождении вооруженных людей-автоматчиков прибыл в офис государственной компании, чтобы вытеснить из него нового руководителя и силой вернуть на место своего менеджера господина Лазорко. Который оплачивал сотни миллионов гривен Коломойскому за слитое из системы нефтепроводов сырье. К слову, на счетах государственной Укртранснафты в Приватбанке аккумулировано более 1,5 миллиарда гривен. Говорят, первое задание для нового руководителя — перевести деньги в государственные банки. Есть за что бороться олигарху".
18 березня міністр енергетики Володимир Демчишин розпорядився відсторонити від керівництва Укртранснафтою до 10 серпня Олександра Лазорка. Причина: той щодня платив 2,5 млн грн за зберігання технологічної нафти на потужностях групи "Приват". Лазорко раніше працював на нафтопереробних заводах Коломойського — "Галичина" і "Нафтохімік Прикарпаття".
Виконувати обов'язки керівника Укртранснафти поставили Юрія Мірошника. Він — колишній співробітник Служби безпеки України. Коли приїхав на підприємство, двері зачинили зсередини. Підперли стільцями. Там був Лазорко. Мірошник спробував зайти з бійцями спецпідрозділу СБУ "Альфа".
— На сьомий поверх, де приймальня голови правління, увірвалися невідомі. Сказали, що прийшли з Мірошником зайняти робоче місце, — розказує начальник фінбезпеки Укртранснафти Григорій Литвинчук. — У результаті мені склом порізали палець, керівнику управління безпеки Володимирові Козорізу розбили ніс. Начебто зламали руку охоронцеві Володимиру Чайці.
6 годин у приміщенні Укртранснафти пробув Ігор Коломойський. Із ним — заступник губернатора Дніпропетровщини Геннадій Корбан. Також приїхав міністр енергетики 40-річний Володимир Демчишин:
— Коломойський хотів перевірити, наскільки легітимно відсторонили Лазорка. Все було мирно, спокійно. Пили воду. Говорили про погоду.
— Коломойский на встрече сказал, что привезет в Киев 2 тысячи бойцов своих батальонов. Сорвет их с места, потому что у него отбирают предприятия, — розказує Олександр Савченко, голова наглядової ради Укртранснафти.
У ніч із четверга на п'ятницю у себе на сторінці в інтернеті міністр внутрішніх справ Арсен Аваков написав: "Милиция Киева взяла под охрану помещение Укртранснафты. Конфликт менеджеров, депутатов исчерпан и перенесен в плоскость юридических решений".
Кабінет Лазорка опечатали.
— У Коломойського хочуть забрати контроль над Укртранснафтою. Але немає впевненості, що підприємство повністю повернуть у державну власність, — говорить політолог 59-річний Олександр Кочетков. — У будь-якому випадку схеми напевне залишаться. Коломойський не проти, щоб держава отримувала більше. Але він хоче, щоб такі рішення приймалися і щодо інших олігархів. Наприклад, Фірташа, Ахметова. Зараз Коломойський та його команда кажуть: "Ми трохи вклалися в державу, а ці хлопці працювали проти України". По-людськи це можна зрозуміти. Порошенко є хорошим переговорником. Він знайде спільну мову з Коломойським, врахує його інтереси. Той і надалі впливатиме на керівництво Укртранснафти. Після цього держава висловить свої претензії й до інших олігархів. Якщо Порошенко й Коломойський не порозуміються, тоді в країні можуть бути проблеми. Коломойський володіє страшною економічною зброєю — Приватбанком. Варто на три дні зупинити роботу його філіалів — і впаде вся банківська система України.
20 березня на сайті президента розмістили догану Коломойському "за порушення правил професійної етики". Сам губернатор зауважив:
— У меня было уже две встречи — с премьером и президентом. Они у меня спрашивали, что я делал в Укртранснафте. Я рассказал, что спасал компанию от рейдерского захвата со стороны преступной группировки Игоря Еремеева (народний депутат, співвласник корпорації "Констиніум". — "ГПУ"), в которую входят Пасишник, Савченко и новый руководитель Мирошник. Его, кстати, скоро не будет. И Лазорко тоже не будет.
Держава переплачувала підприємствам Коломойського
Укртранснафта — оператор системи магістральних нафтопроводів. Створена 2001-го. Забезпечує транспортування сировини на нафтопереробні заводи України й транзит до Європи. Останні шість років підприємством керував Олександр Лазорко.
Навесні торік він запропонував Міненергетики викачати з нафтопроводів 675 тис. т технічної нафти й переробити. Це мало піти на потреби армії. Заробили на цьому підприємства Ігоря Коломойського. На переробці — Укртатнафта, на зберіганні — заводи "Галичина" й "Нафтохімік Прикарпаття".
Член наглядової ради Укртранснафти й радник міністра енергетики Ігор Рубан з'ясував вартість зберігання державної нафти на заводах олігарха. Держава щомісяця платила по 75 млн грн. Лазорко сказав, що рятував нафту від сепаратистів на Донбасі, а єдине безпечне місце для неї — заводи Коломойського. Також підозрюють, що Лазорко доставляв невраховані обсяги нафти на Кременчуцький нафтопереробний завод, махлював із тендерами.
Коментарі
1