Сенат США виправдав президента 73-річного Дональда Трампа за обома статтями обвинувачення. На цьому завершилася процедура імпічменту. 5 лютого 52 сенатори зі 100 проголосували за те, що Трамп не зловживав владою та не перешкоджав роботі Конгресу. За імпічмент були лише представники Демократичної партії та один республіканець.
Це була третя спроба в історії США оголосити імпічмент лідеру країни. Наприкінці вересня демократи почали процедуру. Мовляв, у липневій телефонній розмові з Володимиром Зеленським Трамп тиснув на президента України щодо розслідування проти Джо Байдена, ймовірного конкурента на цьогорічних виборах від Демократичної партії. Нібито колишній віцепрезидент США допомагав українській енергетичній компанії "Бурісма" уникнути покарання за незаконну діяльність. 2016-го членом ради директорів фірми був син Байдена — Хантер.
— Контакти між Києвом і Вашингтоном не припинялися під час розслідування імпічменту. 30 січня приїздив до України держсекретар США Майк Помпео, — каже експерт із міжнародної політики Максим Джигун, 22 роки. — Але наша влада має винести урок. Досі лишаємось об'єктом, а не суб'єктом міжнародної політики
Ініціюючи розслідування, Демократична партія очікувала не стільки усунення Трампа від влади, скільки послаблення його позицій перед виборами в листопаді. Але він має високий рейтинг і довіру американців. За його президентства економіка США посилилася, знизився рівень безробіття. Шанси демократів залежатимуть від того, хто від них стане кандидатом. Пітер Буттіджеч (мер міста Саут-Бенд, служив сім місяців в Афганістані, має нетрадиційну орієнтацію. — ГПУ) — один із небагатьох, хто міг би скласти конкуренцію Трампу. Здатен зібрати протестний електорат через політику Трампа щодо національних і сексуальних меншин.
— Дональд Трамп на фінішній прямій до переобрання на другий термін. Це не несе Україні нічого доброго, — говорить 66-річний Григорій Перепелиця, директор Інституту зовнішньополітичних досліджень. — Його непередбачувана поведінка на міжнародній арені послаблює Штати. Це негативно впливатиме на євроатлантичну солідарність. Саме на США та ЄС робить ставку Україна в зовнішній політиці. Обставини вкрай несприятливі для нашого євроінтеграційного курсу. Баланс сил зміниться в бік нашого ворога. Політика Кремля буде ще агресивніша та підступніша.
За Порошенка наша влада намагалася грати на внутрішніх протиріччях у США. Генпрокурор Юрій Луценко розкручував історію з фірмою "Бурісма", щоби підіграти Трампу. Інші представники української влади підтримували його конкурентку Гілларі Клінтон. Плоди тієї стратегічної помилки зібрав Зеленський. Україну почали сприймати як міжнародну проблему. Скоріш за все, Трамп залишиться у владі й тиснутиме на Київ, щоб таки розкрутити історію з "Бурісмою" та дискредитувати Демократичну партію. Треба відсторонитися від внутрішньої американської політичної війни. Робити акцент на спільних міжнародних інтересах.
Коментарі