Зараз Грузія трохи в ейфорії від того, що вперше без застосування насилля та вулиці змінили президента, — каже політолог 45-річний Гела Васадзе.
—?Та не все так добре, — додає експерт. — По-перше, вибори президента мало на що впливають. Країна перейшла до парламентської республіки. Реальна влада в руках прем'єра (після перемоги на парламентських виборах восени 2012 року уряд очолив мільярдер Бідзіна Іванішвілі. — "ГПУ"). По-друге, соціологічні опитування показували інший результат: 40 відсотків набирав кандидат від владної коаліції "Грузинська мрія" Георгій Марґвелашвілі, 20 — соратник Саакашвілі з партії "Єдиний національний рух" Давид Бакрадзе, 10 відсотків — Ніно Бурджанадзе з партії "Демократичний рух — Єдина Грузія".
Мав би бути другий тур?
—?Так, якби вибори пройшли чесно. Були вкидання та застосування адмінресурсу.
У чому ж тоді значення цих виборів?
—?Вони відповіли на два запитання. Перше: хто є опозиційною політичною силою? Друге: яку підтримку має прокремлівська партія Ніно Бурджанадзе? Відповідь на перше: "Єдиний національний рух", бо він не розвалився, попри те, що секретар партії в тюрмі (колишній міністр внутрішніх справ та прем'єр-міністр Вано Мерабішвілі. — "ГПУ"). Друге: промосковська партія Ніно Бурджанадзе не стала серйозною силою.
Для Саакашвілі ці вибори щось важили?
—?Так. Він залишається в політиці як лідер партії "Єдиний національний рух". Влада спробує якось його нейтралізувати.
Зможуть?
—?Не думаю. Саакашвілі — занадто масштабна фігура.
Берлусконі й Тимошенко — теж масштабні фігури.
—?Так, але нашому уряду важко буде пояснити Європі та США утиски колишнього президента країни. Є взаємозалежність між Грузією та Заходом, і на неї треба зважати. У листопаді у Вільнюсі мають парафувати (попередньо підписати. — "ГПУ") Угоду з ЄС про вільну торгівлю. Тому нашій владі доведеться приймати європейські правила політичної гри — хоче вона цього чи ні.
Прем'єр-міністр Бідзіна Іванішвілі заявив, що піде з політики. Як це розуміти?
—?Іванішвілі — не тільки прем'єр-міністр, а й російський олігарх. Він вибудовує систему, коли впливатиме на політику, не будучи на посаді. Хоче мати мінімум відповідальності при максимумі впливу. Основний засіб — гроші. Ці вибори були тестом на вибудовування такої системи. Тому вони й не допустили другого туру.
Грузія готова до парламентської республіки? Адже така система може бути дуже нестабільною.
—?Я особисто раніше вважав, що краще мати президентську республіку. Та це питання вибору. Саакашвілі теоретично міг залишитись у владі, але треба було б закручувати гайки в країні. Це призвело б до зупинки євроатлантичної інтеграції. Він вирішив іти іншим шляхом і дати шанс Грузії. Хоча особисто йому такий варіант загрожуватиме небезпекою.
Парламентська республіка має зробити нас політично дорослішими. Грузії ставати європейською країною набагато важче, ніж Україні. Ви — фактично Європа. А нам доводиться зі шкіри лізти, щоб впроваджувати європейську політичну практику.
Сьогодні члени команди Саакашвілі перебувають за ґратами. Вони можуть бути звільнені після цих виборів?
—?Ні, бо влада їх боїться. Наступного дня після виборів суд дав Бачо Ахалаї (колишній міністр внутрішніх справ та голова департаменту виконання покарань. — "ГПУ") три роки і дев'ять місяці в'язниці. За те, що він подавив бунт у тюрмі. Свідчення дали грузинські злодії в законі. Доброї волі ні до Бачо Ахалая, ні до Вано Мерабішвілі від Іванішвілі не слід чекати.
Який ваш прогноз на майбутні півроку?
—?Буде боротьба між "Грузинською мрією" та "Єдиним національним рухом". У травні 2014-го відбудуться місцеві вибори. Вони важливіші за президентські. Теперішня влада поволі втрачатиме популярність.
Хто може виграти від цього?
—?Будь-яка політична сила — це гроші. Великі ресурси можуть прийти тільки з боку проросійських сил. Можливо, виникне партія, що замінить Ніно Бурджанадзе та її "Демократичний рух — Єдина Грузія".
Коментарі