Те, що заслуховування Верховною Радою звітів Анатолія Гриценка та Бориса Тарасюка — лише проста формальність, було зрозуміло ще напередодні. Тоді члени антикризової коаліції грізно обіцяли відставку обох, незалежно від їхніх виступів. Але гра, в якій міністри оборони та закордонних справ виявилися розмінними фігурами, значно глобальніша й вишуканіша.
Перенесення справи про їхню відставку на два тижні — продовження цієї гри. Головний розрахунок тут — поступливість президента в низці інших питань. Серед них — Генпрокуратура і МВС, а також нова редакція закону "Про господарські товариства". Він дає другий шанс чиновникам і бізнесменам, що не встигли придбати підприємств. І нарешті, підписання Ющенком урядового бюджету на 2007 рік.
Невдоволення "антикризовиків" генпрокурором Олександром Медведьком прорвалося назовні, коли той "прокотив" їхні побажання оперативно відшукати склад злочину в діях Юрія Луценка. Не захотів він і досягти компромісу зі своїм заступником, людиною Януковича Ренатом Кузьміним. Ющенко також давно розмірковує над заміною Медведька. Але нинішня процедура призначення його наступника, коли президент подає кандидатуру, а Верховна Рада затверджує, робить ситуацію патовою. Янукович і Ющенко мусять домовлятися, оскільки ні один, ні другий не може поставити "свого" генпрокурора без згоди опонента.
Ющенко також давно розмірковує над заміною Медведька
Зрештою, Медведько таки угледів склад злочину в діях міністра внутрішніх справ. Луценко потрібен "регіоналам" поза урядом ще й тому, що це стовідсотково виштовхне його в політику. А там енергійний і харизматичний колишній польовий командир неминуче зіштовхнеться із союзниками з помаранчевого табору. Зрозуміло, що його діяльність суттєво скоротить лави прибічників як Юлії Тимошенко, так і "Нашої України". Луценко готовий до цього. Це підтверджує і кулуарна інформація про нібито купівлю ним партії Віктора Мусіяки "Вперед, Україно!".
А Тарасюк і Гриценко при всій подібності їхнього становища мають одну суттєву відмінність. Щодо керівника МЗС може бути застосований так званий "нульовий варіант". Тобто Верховна Рада висловить міністрові недовіру, а президент цьому не заважатиме. Секретаріат президента вже прозондував думку уряду щодо нової кандидатури — Олександра Чалого. Реакція виявилася позитивною. Натомість Анатолій Гриценко, напевно, збереже своє крісло, бо його перебування в уряді закріплене окремими домовленостями між прем"єром і американською стороною. Скидається на те, що найближчим часом міністр оборони залишиться єдиним мушкетером в оточенні гвардійців Януковича. Знаючи вдачу Гриценка, за нього можна не боятися.
Коментарі