четвер, 06 липня 2006 20:00

"Глава держави має всіх зібрати та застосувати батіг"

  Валерій Пустовойтенко: ”Я залишаюся поза політикою”
Валерій Пустовойтенко: ”Я залишаюся поза політикою”

Колишній прем"єр-міністр Валерій Пустовойтенко, 59 років, розповідає про необхідність створення центристської сили та впевнений, що врятувати Україну може тільки широка коаліція.


Як ви дивитеся на те, що відбувається зараз?

— Політична ситуація досить нестабільна. Не працює парламент, не приймаються потрібні закони. Не діє нормально уряд. Зрозуміло: Кабмін не може ефективно працювати, адже більшість членів уряду вже стали народними депутатами.

Що ж до самої коаліції, то порозуміння "Нашої України" з Партією регіонів було б для України найкращим варіантом. Тільки це допоможе об"єднати всіх і не допустити розколу.

Та загалом задля злагоди в суспільстві потрібно нарешті вийти за межі будь-якої коаліції і перестати вже зараз думати про майбутні президентські вибори. До них залишилося ще три роки. А вже багато хто почав до них готуватися.

Чи вважаєте ви нормальним втручання в процес президента?

— Ющенко повинен був втрутитися. Леонід Кучма теж так раніше робив. Бо президент є президент. Коли кожен намагається керувати державою на свій розсуд, глава держави повинен усіх зібрати та застосувати, якщо треба, батіг.

Сьогодні через політичну нестабільність у нас погіршилися відносини з Росією. І в Євросоюз не вступили, і СНД не розвиваємо. Немає чіткої зовнішньополітичної стратегії.

Цілком можливо, Юлія Тимошенко вдруге стане прем"єр-міністром. Її колишній уряд ви називали популістським...

— Так і зараз економічна стратегія відсутня. Три дні тому мені показали дані, згідно з якими лише за п"ять місяців нинішнього року обсяг реалізованої продукції у спеціальних економічних зонах скоротився на 13,4 відсотка, а обсяг залучених інвестицій — на 49,5. Я свого часу виступав за створення та розвиток СЕЗ. А так ми просто загнали вітчизняну економіку в глухий кут. Для мене в цьому плані завжди був прикладом Китай. Вони запроваджують економічні зони, залучають туди інвестиції.

Країні потрібно виховувати нового президента

Така нестабільність виконавчої влади врешті призводить до того, що ми не можемо вирішити проблему з підвищенням цін на газ, електроенергію.

Ви колись розробляли власну концепцію енергетичної безпеки України...

— Так, разом з Андрієм Клюєвим. Там ідеться про те, як знизити ціни на енергоносії. На жаль, ми не встигли остаточно довести його до ладу у попередній Верховній Раді. Тепер пан Клюєв може допрацювати цю концепцію, щоб її прийняв новий парламент.

Як ви ставитеся до того, що під час розподілу посад помаранчеві обділили опозицію комітетами?

— Цього не треба було робити. Тому що будуть наступні вибори, і тоді вже на коні можуть бути представники цієї партії. Згадайте, як на парламентських виборах 2002 року "Наша Україна" набрала найбільше голосів. І коли їм виділили недостатню кількість комітетів, вони апелювали і до ОБСЄ, і до Європейського Союзу, і до США. Тоді їм пішли назустріч. Отож і зараз потрібно поділити комітети порівну і разом відповідати за державу.

Сьогодні політику в країні роблять олігархічні клани чи партії?

— Важко сказати. У кожній партії зараз наявні власні фінансово-економічні угруповання, які негативно впливають на внутрішньопартійний процес. Усередині партії люди починають вести боротьбу один з одним. А це призводить до того, що потім важко домовитися зі своїми політичними опонентами. Це стосується як "Нашої України", так і Партії регіонів. Хоча в останній люди більш дисципліновані.

Для мене прикладом завжди був Китай

Сьогодні найсильнішу партію, як не дивно, мають комуністи. У них є стабільна ідеологія та партійна дисципліна. Проте вони поставили перед собою не зовсім правильне завдання — перебувати в опозиції. Я вважаю, що вони мають бути активними учасниками здійснення змін у суспільстві.

Та нашій країні і громадянам потрібна була істотно нова сила. Шкода, що люди цього так і не зрозуміли.

Яка це сила?

— Центристська. Вона б могла стабілізувати політичну ситуацію. Сьогодні ж з одного боку ліві, з іншого — праві. А середини немає. Заради майбутнього нашої держави потрібно забезпечити баланс політичних сил саме за рахунок центру.

Якби на останніх парламентських виборах НДП об"єдналася з блоком Володимира Литвина, то змогли б таку центристську силу створити. Та завадили особисті інтереси. З лав НДП деякі люди пішли до Литвина і там усе завалили. Зрештою, не потрапили до парламенту ані з НДП, ані з Народною партією. Думали, що Володимир Литвин пройде. Де зараз ці люди? Не видно.

Чи плануєте балотуватися на наступних виборах у президенти?

— Ні. Треба вже дати дорогу молодим. Країні потрібно виховувати нового президента. Бо кандидатів знову буде багато, але реальних — лише декілька. Я ж залишаюся за межами політики та надалі займатимуся господарськими справами.

Зараз ви читаєте новину «"Глава держави має всіх зібрати та застосувати батіг"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути