Чергове засідання Ради ЄС на рівні міністрів закордонних справ відбулося в Брюсселі. Обговорювали й українське питання. Європейці заявили, що сподіваються підписати Угоду про асоціацію з Україною до листопада 2013 року. Для цього українська влада мусить виконати чотири умови: розв'язати проблеми виборчого законодавства, вибіркового правосуддя, реформувати судову систему та здійснити реформи, закладені до порядку денного асоціації.
Це означає, що ЄС готовий продовжувати перемовини з Україною, каже експерт із міжнародних питань Центру Разумкова 42-річний Валерій Чалий.
— Для ЄС ризики від непідписання Угоди про асоціацію наступного року більші, ніж від підписання. Бо Україна може залишитися авторитарною і піти до Митного союзу, — каже Чалий. — Ситуація залишається складною якраз із виконанням Україною попередніх вимог Євросоюзу — реформувати судочинство, провести реальні реформи згідно з порядком денним асоціації та не повторювати помилки виборчої кампанії.
У цьому рішенні Ради ЄС констатує проблеми останніх парламентських виборів, але чекатиме на остаточний звіт ОБСЄ по виборах в Україні, де їм нададуть оцінку. До цього ЄС спробує переконати Україну розв'язати найбільш кричущі речі, пов'язані з останньою кампанією. Для Брюсселя важливо, щоб українська влада внесла зміни до виборчого законодавства, які б унеможливили порушення і створили справді конкурентні правила гри. Європа очікує рішення щодо проблемних округів, щоб закрити і це питання. Тобто вони підходять комплексно до виборчої проблематики. Крім неї, буде вимога продовжувати низку реформ, зокрема у правовій сфері.
Брюссель бажає підписання Угоди про асоціацію на саміті Східного партнерства ЄС у Вільнюсі в листопаді 2013-го. Воно може супроводжуватися вступом у силу якоїсь частини угоди. Там немає додаткових умов до України. Загалом повторюються вже відомі тези. Головне, що вікно можливостей досі відкрите для України. Це позитивний факт.
Це рішення — сигнал для президента. Я б не пов'язував його з візитами Януковича до Росії. Хоча є досить великі ризики втягування України до Митного союзу.
Тепер є два сценарії. Оптимістичний — що угоду наступного року таки підпишуть, із застереженнями чи без. І песимістичний — знову відкладуть. Можливо, аж до 2015 року та президентських виборів. Таке теж можливо.
Коментарі
3