Наприкінці минулого тижня Високий суд міста Белфаст у Північній Ірландії виніс вирок у гучній справі двох юристів — Олександра Серпокрилова і Дмитра Зайцева. Вони сприяли незаконному розпродажу нерухомості, що раніше належала родині опального ірландського олігарха Пітера Квінна.
Виведення активів — передусім київського універмагу "Україна" — здійснювали в обхід прямої заборони британських судів. У підсумку вирок, на ухвалу якого судді Макклоскі знадобився тиждень, такий: штраф 15 тис. фунтів стерлінгів, це приблизно 187 тис. грн, із кожного. На виконання дали півроку. За відмови платити — ув'язнення на чотири тижні. Для початку.
Справу порушили за заявою компанії IBRC, яка належить уряду Ірландії та до якої перейшов борг сім'ї Квіннів — понад 2 млрд фунтів стерлінгів. Як співвідповідач у справі проходила зареєстрована на Британських Віргінських Островах компанія Lyndhurst Development Trading SA, інтереси котрої представляли Серпокрилов і Зайцев. На думку суду, вона була підставною особою, використаною для виведення активів з Quinn Group за межі досяжності нового законного власника нерухомості. Окремим рядком було прописано заборону Lyndhurst на будь-які забезпечувальні заходи щодо універмагу.
З обвинувального висновку випливає, що два українці, представляючи вже згадану загадкову офшорну компанію, цілеспрямовано і зловмисно порушили заборону на будь-які операції з переуступки або перепродажу боргу невідомого походження, повішеного на універмаг. Слідство змогло відновити ланцюжок шахрайських дій, у результаті яких на універмаг "повісили" борг у розмірі 29 млн фунтів, "легалізований" рішенням одного з українських судів. Усе це й дозволило призначити альтернативного керівника універмагу— Ларису Янез Пуга, чиї дії також визнали незаконними.
Вирок — неповага до суду — винесений Серпокрилову і Зайцеву, в системі острівного англійського права самий по собі розцінюють як украй серйозний.
Двоє обвинувачених відмовилися особисто постати перед британським судом, але безуспішно намагалися виправдатися за допомогою відеозв'язку. Швидше за все, в найближчому майбутньому вони навряд чи ризикнуть виїхати за межі України, знаючи, що миттю будуть заарештовані. А в тому, що штрафи будуть сплачені, сумніваються навіть судові виконавці.
Важливо, що вирок створює прецедент, який надалі може бути використаний для переслідування інших українських підприємців, консультантів, чиновників і навіть суддів, що були замішані у незаконних операціях зі скандальною нерухомістю або сприяли їм. Доречною може бути аналогія до пам'ятного в сусідній Росії "списку Магнітського". Тобто рішення, в якому встановлена злочинна змова, може бути використане для "килимового" переслідування всіх замішаних у ньому осіб. Це може означати як "несподіване" затримання під час спроби в'їхати до будь-якої країни цивілізованого світу, так і арешт банківських рахунків, відбирання закордонної власності тощо. Тож уже в найближчому майбутньому не можна виключити появи "чорних списків" громадян України, для яких спроба проходження паспортного контролю може закінчиться неприємним сюрпризом.
— Це рішення Високого суду повинно не тільки розхолодити групу осіб, які чинять незаконні дії щодо універмагу "Україна", а й загалом стати серйозним застереженням для тих, чия справа — недружнє поглинання активів, — коментує Арсен Мілютін з адвокатського бюро "Єгоров, Пугинський, Афанасьєв і партнери", що представляє в Україні інтереси уряду Ірландії. — Якщо національні органи юстиції зволікають із притягненням до відповідальності таких громадян, чим ті й намагаються скористатися, то тепер вони знають, що правосуддя не обмежене рамками однієї держави.
Коментарі