"Нафтогаз України" отримав асоційоване членство в Європейському союзі газової промисловості. Експерт з енергетичних питань 55-річний Богдан Соколовський каже, що це дозволить швидше модернізувати українську газотранспортну систему за вимогами Енергетичної хартії.
— Членство "Нафтогазу" в асоціації "Єврогаз" — це допуск до дискусійного клубу для обміну думками і не більше. "Єврогаз" лише виробляє загальні рекомендації для ефективного і прозорого функціонування енергетичного ринку в 28 країнах, яких об"єднує. Україні може допомогти порадами західних фахівців, як реформувати газовий сектор у цілому. Але рішень, обов"язкових для виконання всіма учасниками в разі проблем, "Єврогаз" не приймає.
Російський "Газпром" уже давно перебуває в цьому дискусійному клубі, а проте його нічого не стримало розв"язувати газові війни проти України та Європи. Тепер росіяни погрожують прикрутити газовий вентиль білорусам, бо не сходяться в питанні ціни на газ. І хоч справедливість на боці Мінська, "Єврогаз" може вплинути на Москву лише в моральному аспекті. Бо справедливість і "Газпром" — це несумісні речі.
Справедливість і "Газпром" — це несумісні речі
Зрештою, теперішня білоруська ситуація може повторитися з Україною, якщо нас таки змусять віддати понад 12 мільярдів кубометрів газу за рішенням Стокгольмського суду. І "Єврогаз" не захистить від експансїї Росії. Ця афера явно була запрограмована "Газпромом", бо компанія за раз убиває двох зайців: повертає собі газ і дискредитує Україну через програш у міжнародному суді. У кінцевому результаті повернення такого чималого обсягу газу доведеться розтягнути на кілька років. Але не відомо, як вирішувати це питання: чи віддавати сам газ, чи повертати гроші за нього, але за якою ціною? Україна вже один раз заплатила за газ по 148 доларів за тисячу кубометрів, але тепер — ціна інша. Якщо доведеться докуповувати цей обсяг газу в "Газпрому", то за нього платитимуть лише люди, бюджетники, а не підприємства хімпрому чи металургії. І взагалі невідомо, чи вкладемося тоді у квоту в 40 мільярдів, вибирати яку можемо за ціною 233 долари за тисячу кубометрів. Усе, що вище ліміту, "Газпром" продаватиме нам уже за 333 долари. І де тоді "знижка", якою на всі боки хвалилося керівництво держави після харківських угод із Росією?
Коментарі