неділя, 19 лютого 2006 17:22

"Для запровадження енергозбереження треба 25–30 мільярдів гривень"

  Михайло Ковалко
Михайло Ковалко

Один із авторів Комплексної державної програми енергозбереження, 62-річний президент Української нафтогазової академії Михайло Ковалко говорить про нашу енергетичну неефективність, підраховує, скільки енергії ми могли б економити і скільки це нам би коштувало.

Наскільки енерговитратна наша економіка?

— Ми витрачаємо 0,89 кілограма умовного палива на 1 долар ВВП. У Росії з її безмежними енергоресурсами цей показник становить 0,8 кілограма. А в розвинених країнах — 0,2–0,4. Отже, наша енергетична неефективність є очевидною.

Газова війна з Росією справді підштовхне Україну до запровадження енергозберігаючих технологій?

— Власне, потреба в цьому була завжди. І для колишнього Радянського Союзу, і для України. Особливо у 1995–1996 роках: тоді перед нами вперше постала загроза підняття цін на енергоносії.

Ми витрачаємо 0,89 кілограма умовного палива на 1 долар ВВП

Зрозуміло, сьогодні ця проблема особливо гостра. Світова ціна за барель нафти сягнула 60 доларів. Відповідно, зросла ціна й на природний газ.

Кажуть, що встановлення урядом максимальної ціни на газ для українських підприємств не спонукатиме їх запроваджувати енергозберігаючі технології...

— Якщо взяти ціну 95 доларів чи ту ж граничну ціну 110 — це все одно значно нижче від світових. Тому зрозуміло, що ці ціни не остаточні. Але й вони спонукають запроваджувати енергозберігаючі технології. Хоча й не настільки, щоб усі відразу за це взялися.

Нинішні ціни дозволять нам упродовж якогось часу підтримувати роботу металургійного і хімічного комплексів. Але якщо їхні підприємства не здійснять модернізацію свого господарства, то дуже швидко опиняться в складній ситуації.

Чи ефективні ті проекти з енергозбереження, які сьогодні пропонуються?

— У 90-х роках Україна витрачала 300 мільйонів тонн умовного палива (т.у.п.). Наш потенціал енергозбереження, згідно з Комплексною державною програмою енергозбереження, становить 42–48 відсотків від рівня енергоспоживання 1990 року і сягає 145–170 мільйонів тонн.

За рахунок короткострокових маловитратних заходів навіть у кризових умовах можна заощадити біля 35 мільйонів т.у.п. А до 2010 року — 108,8 мільйонів — за умови, що рівень інвестицій становитиме до 30 мільярдів грн.

Альтернативні чи так звані "відновлювальні" види палива у загальному енергетичному балансі України складають десь близько 2,5 відсотка. Тоді як у світі їх частка — 7–12 відсотків. Отже, ми й тут відстаємо. Технічно досяжний потенціал України в альтернативній енергетиці — 73 мільйони т.у.п.

Як практично ми можемо економити енергію?

— Ми порахували, що з усього обсягу енергоспоживання — 300 мільйонів тонн умовного палива — можемо економити 108 мільйонів. Робити це можна двома шляхами.

Перший — організаційний або структурний напрям. Це означає: заклеїти вікна, закрити двері, навести лад у під"їздах, не відкривати балкони і таке інше. Завдяки цьому можна зекономити 35–38 мільйонів тонн умовного палива. Усе це залежить від пересічних людей, від елементарного порядку.

Потенціал енергозбереження становить 42–48 відсотків

Другий напрям — технологічний. Він потребує чималих коштів. Приміром, треба поставити котел із вищим коефіцієнтом корисної дії чи ефективніший газокомпресор або змінити електромережі, це значно зменшило б електровитрати. Це все дасть можливість зекономити приблизно 70 мільйонів тонн умовного палива.

Скільки б коштувало державі запровадження енергозберігаючих технологій?

— За грубими підрахунками, треба вкласти від 25 до 30 мільярдів гривень.

Як скоро і скільки енергії ми могли б заощаджувати?

— Гадаю, прогнозовані владою 10 відсотків за рік — це можливо. Але треба напружитися й до всього мати розум і волю. Як на мене, у нас вистачає і першого, і другого.

Владні мужі справді багато говорять про енергозбереження. Це щире розуміння проблеми?

— Як на мене, проблему усвідомлюють не лише енергетики чи в сфері нафтогазового комплексу. А й у політичних колах, на державному рівні.

Не сумніваюся в тому, що це робитиметься. Ми вже потрапили в так зване "світове енергетичне коло", ратифікували Енергетичну хартію й маємо певні обов"язки перед європейською та світовою спільнотою. Тому ніхто не потерпить, якщо в країні, яка міститься в центральній частині Європи, будуть така велика енерговитратність і така низька енергоефективність.

Серйозно до цієї проблеми підійшов український президент. Він приділяє їй багато часу. Питання енергозбереження ставиться майже на кожному засіданні Кабміну. Націлений на це й парламент. Усі розуміють: не розв"язавши проблему енергозбереження, ми ніколи не будемо багатими. Є ж таке прислів"я: "Багатіють не великими доходами, а малими видатками".

Одного кіловата досить для виробництва 5 кілограмів олії

Близько 30 відсотків спожитої в Україні електроенергії витрачається на побутові потреби. Ми використовуємо майже 400 побутових приладів. І досить часто вони працюють без потреби.
Наприклад, в Україні 20 млн телевізорів, які працюють три-чотири години на добу. Скоротивши час роботи телеприймача на вісім хвилин на добу, ми зекономимо близько 200 млн кіловат-годин електроенергії. А одного заощадженого кіловата вистачає для виробництва 5 кг олії, 14 кг борошна, 30 кг хлібобулочних виробів.
Багато електроенергії йде на освітлення приміщень. Аби зменшити її споживання, слід застосовувати економічніші люмінесцентні лампи замість ламп розжарювання. Або ж енергозберігаючі лампи невеликої потужності. Слід також мати на увазі, що забруднення ламп і плафонів погіршує освітленість на 15–20 відсотків, а немиті вікна — на 30 відсотків.
Багато електроенергії "з"їдають" електроплити. Тому рекомендується готувати їжу у чавунному або сталевому штампованому емальованому посуді. Це зменшує споживання електроенергії майже на 20 відсотків. Плиту слід вмикати до того, як ставити на неї посуд. А вимикати до закінчення приготування їжі.
Для зменшення витрат енергії на роботу холодильника потрібно своєчасно його розморожувати. А також стежити за станом ущільнювача дверей, не тримати їх довго відчиненими. Відкривши холодильник і роздумуючи, що там собі взяти, ви часто витрачаєте  зіставні з вартістю того продукту гроші.

Зараз ви читаєте новину «"Для запровадження енергозбереження треба 25–30 мільярдів гривень"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути