Голова правління альянсу "Нова енергія України" Валерій Боровик, 34 роки, каже, що за комунальні послуги ми переплачуємо щонайменше у півтора-два рази, насамперед через відсутність реформ у комунальній сфері.
Чи розпочнеться вчасно опалювальний сезон?
Розпочнеться, але питання в іншому — за чий рахунок? Скоріш за все, за рахунок тих споживачів, які будуть змушені платити за нереальними, значно завищеними цінами на енергоносії та комунальні послуги. Досі не вирішені проблеми житлово-комунального господарства. Відсутність реформ держава просто переклала на кишені громадян.
Що ви маєте на увазі?
— Тариф на послуги — це собівартість енергоносіїв, які отримує комунальне підприємство, транспортні витрати і власне плата за послуги. І якраз тут відбуваються найбільші дива. У цю плату закладають усе що завгодно. Зарплату п"яницям, які нічого не роблять. Теплоізоляцію труб, якої вже давно нема. Планові ремонти, яких насправді не проводять, і таке інше. Через усе це виходить, що на паперах комунальне підприємство має борги. Але при цьому на своє забезпечення гроші у нього завжди є, і зарплати там зовсім не погані.
Тобто тарифи на комунальні послуги підвищують безпідставно?
— Держава чинить нечесно, навіть цинічно. Перед виборами всі політичні сили заявляли про неприпустимість різкого підвищення тарифів. Але потім усе сталося навпаки. Усі розуміють, що тарифи треба підвищувати — але ж не такими темпами! Доходи населення за ними не встигають. Існує величезна загроза, що за комунальні послуги люди взагалі не платитимуть.
Що їм робити?
— Скажімо, якщо в одному магазині ціна вам не подобається, ви йдете до іншого. У нашій же комунальній сфері такого немає. Організації, що надають комунальні послуги, — монополісти. Якщо місцева влада надто завищує тарифи, то є тільки один вихід — протест. Наприклад, у Харкові хочуть утричі підвищити плату. Чи обґрунтовано, проста людина не дізнається. І навіть суд не допоможе, бо ціни формуються непрозоро. Люди просто беззахисні.
За комунальні послуги люди взагалі не платитимуть
Треба брати приклад з Європи чи США і запроваджувати персональну систему обліку та контролю споживання комунальних послуг. Ми уже розробили такий законопроект, він лежить у Верховній Раді. Ідея така: через Інтернет кожен зможе зайти в комп"ютерну базу й подивитися, за що платить, скільки споживає, скільки за послуги бере ЖЕК. Сьогодні ж люди переплачують за комунальні послуги щонайменше у півтора-два рази.
Кажуть, що підвищення цін відбулося через подорожчання імпортного газу. Але ж для потреб населення мало б вистачати дешевшого вітчизняного?
— Дехто добре заробляє на українському газі, продаючи його населенню за цінами, близькими до імпортних. Наш газ навіть експортують, а своїм продають російський. Фактично роблять гроші з повітря, але за наш з вами рахунок. Тут усе залежить від уряду. Щоб увесь вітчизняний газ до кубометра надходив населенню, соціальним установам, лікарням, школам, дитсадкам, вистачить одного-єдиного рішення. Але його чомусь немає.
Наскільки регіони готові сьогодні до початку опалювального сезону?
— В окремих містах він може розпочатися зі значним запізненням. В основному через великі заборгованості перед енергогенеруючими компаніями. Проблеми з оплатою за газ існують у Дніпропетровській, Черкаській, Луганській областях. У Києві це вдалося вирішити. Цілком імовірно, що цієї зими десь може повторитися щось на зразок Алчевська.
Як розвиватимуться газові відносини з Росією?
— Гадаю, ціна російського газу буде значно більшою, ніж згадані урядовцями 135 доларів за тисячу кубометрів. Може бути і 200 доларів. І тут нічого не вдіємо, бо все знаходиться в руках монополіста — компанії "РосУкрЕнерго". На наступний рік Росія вже викупила весь призначений для України туркменський газ по 100 доларів на туркменському кордоні. Усі потужності Узбекистану теж законтрактовані росіянами.
Коментарі