Американська газета "Вашингтон пост" опублікувала статтю "Україна: демократична революція повертає назад". Переклад друкуємо зі скороченнями.
До уваги Єгипту та інших. Демократичні революції, навіть успішні, потрібно захищати роками після того, як натовп залишить вулиці. Автократичні сили можуть перегрупуватися й навіть використати демократичні інституції для повернення. Свободи можуть згорнути, щойно повернуться старі порядки. Можуть втрутитися недоброзичливі сусіди.
Приміром, Україна. Її помаранчева революція 2004-го була такою ж захоплюючою, як і події на каїрській площі Тахрір, але всі форми відкату спостерігаються зараз. Доки увага Заходу прикута до подій на Близькому Сході, стратегічна 50-мільйонна європейська країна може випасти з демократичного табору.
Відкатом керує Віктор Янукович. Янукович, лідер підтримки російського населення східних промислових областей України, виграв чесні президентські вибори 2010-го завдяки незграбності та самопоборюванню демократичних урядів після 2004-го. Він заявляв, що перейняв демократичні принципи і дистанціювався від російського керівника Володимира Путіна, для якого був лялькою. Що головною метою його уряду є інтеграція до Європейського Союзу.
Уряд, власне, просунув угоду про вільну торгівлю з ЄС, скоротив чиновницьку бюрократію і вклав гроші в інфраструктуру. Проте Янукович також зробив значні поступки Путіну, як-от дозвіл російському Чорноморському флоту базуватися в Севастополі наступні 25 років.
Між тим уряд розпочав наступ на лідерів помаранчевої революції. На вільні ЗМІ уряд чинить тиск. Минулорічні місцеві вибори позначилися серйозними порушеннями. До того ж рішення суду напрочуд вдало повернуло Януковичу владу, скасувавши реформу, яку він сам підтримував, коли не був при владі.
США мають сильніше тиснути, щоб припинити згортання демократії. Єдиний шлях до цього — виразно зв'язати подальший прогрес в економічних зв'язках з Україною з прогресом у правах людини та настійно закликати уряди ЄС зробити те саме.
Коментарі