Наступні вибори до парламенту не проходитимуть надто чесно. Про це говорять більшість експертів. Знавці політтехнологічних прийомів не збираються вигадувати велосипед. Хоча політичні консультанти зауважують: нинішні перегони матимуть-таки свої технологічні родзинки.
На думку 30-річного директора департаменту політтехнологій агентства "Martin group" Тараса Березовця, найцікавішою технологією стане чорний піар проти... самих себе. Недавній приклад — розповсюдження штабом Юлії Тимошенко листівок про відзначення її дня народження. Людям до поштових скриньок повкидали запрошення безплатно відвідати цього дня МакДональдзи. Звісно, ніхто нікого не збирався там задарма годувати. Проте це був досить ефективний метод нагадати про Тимошенко.
Це був досить ефективний метод нагадати про Тимошенко
— Крім цього, будуть використовуватися технології клонування, — зазначає Тарас Березовець. — Про це вже свідчить приклад Української народної партії, яка створює Народний блок. А паралельно існує ж Народний блок Литвина. Можна згадати й Гошовського з його Соціалістичною Україною, коли є Соцпартія Олександра Мороза. Це класична технологія. А ось і нова: на наступних виборах єдиний адмінресурс не працюватиме, як раніше, на одну політичну силу. Натомість буде війна компроматів: між главами обл- і райдержадміністрацій, які представляють різні політичні сили. Це додасть кампанії певної "перчинки".
Дуже потужно, вважає Березовець, буде задіяно технологію персоніфікації. Адже українці орієнтуються не на ідеології партій, а на їхніх лідерів. Співвідношення таке: 65% голосуватимуть за політика, 35% — за ідеологію. Тому активно будуть розкручуватися не лише лідери, а й перші п"ятірки партійних списків. Уперше це було випробувано СДПУ(о) у 1998 році.
Директор Агентства корпоративної підтримки "Трайдент" Віктор Небоженко, 52 роки, також стверджує: буде боротьба не ідеологій чи програм, а технологій та особистостей.
— Якщо блок носить ім"я відомого політика, то варто бити по цій людині. І зменшувати таким чином рейтинг цілого блоку, — пояснює він. — Пригадають судимості Януковича, борги Тимошенко, корупціонерів із "Нашої України" і таке інше. З іншого боку, лідерів партій та блоків будуть розкручувати і позитивно, і нейтрально. З"являтимуться чутки, плітки. Наприклад: "Юлія Володимирівна народила", "Безсмертний — не безсмертний" або "Янукович утік до Ізраїлю". Роль такі інформаційні штучки відіграють величезну.
Наступні вибори — час американських політтехнологів
Іншою особливістю, каже Небоженко, стане поява "маленьких, але гордих" партій. Вони щосили критикуватимуть потужні блоки. Така собі стратегія боротьби Давида з Голіафом. Маленька партія отримуватиме гроші, можливість світитися у ЗМІ. До парламенту вона, звичайно ж, не пройде. Однак частину голосів у великих партій чи блоків відбере.
А от за словами консультанта "Da Vinci group" Андрія Колпакова, 25 років, двійників і клонів широко не будуть використовувати. Це неефективно. Злам, що стався у свідомості суспільства минулої зими, змінив і стратегію виборчих маніпуляцій. Уже не гратимуть на поняттях "свобода" чи "демократія", це вже начебто є. Сьогодні українці потребують чіткого відчуття спільноти.
— Отож політтехнологи, — вважає Колпаков, — намагатимуться прищепити людям так зване почуття псевдоспільноти. Хтось закликатиме об"єднатися навколо Ющенка, хтось — навколо Майдану, хтось — навколо минулої влади. Але відчуття псевдоспільноти кардинально відрізняється від реального відчуття спільноти. Бо її може створити лише справжнє громадянське суспільство.
Дещо іншої думки дотримується директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов, 49 років.
— Уже всі технології чорного піару, всі потужні бомби підірвано. Наприклад, останні звинувачення у корупції. Тому винайти щось нове і мегабомбове навряд чи вдасться,— каже він. — Будуть застосовуватися лише політтехнологічні "протипіхотні міни".
65% голосуватимуть за політика, 35% — за ідеологію
Щодо іноземної присутності Вадим Карасьов вважає, що російські політтехнологи на цих виборах відпочиватимуть у Москві. А якщо і приїдуть до Києва, то все одно відпочиватимуть. Наші політики не будуть їх використовувати.
— Ці вибори — час американських політтехнологів, — переконаний Карасьов. — Задіювати їх будуть і провладні, й опозиційні партії чи блоки. Сьогодні ситуація вимагає досконалішої, витонченішої політтехнологічної роботи. А не такої, яку на минулих виборах демонстрували росіяни.
Провладні сили, продовжує Вадим Карасьов, будуть застосовувати технологію "конструювання реваншизму", щоб мобілізувати антиреваншистського виборця. А "Регіони України" робитимуть акцент на критиці нинішньої влади, її економічних прорахунках. Вони весь час згадуватимуть успіхи — справжні чи вигадані — уряду Януковича.
Загалом критики на адресу нинішньої влади не бракуватиме. Соціалісти розігруватимуть свою головну фішку — боротьбу з кучмізмом. Комуністи будуть "партизанити", тобто боротимуться з усіма: олігархами, помаранчевими, біло-синіми.
Усе це ми побачимо і почуємо в рекламі, виступах, агітації, поїздках кандидатів у депутати.
Коментарі