5 червня Чорногорія стала 29-м членом Північноатлантичного альянсу. Вимоги для вступу країни занизили. До України та Грузії вони були жорсткіші. 2008 року Альянс ухвалив рішення про можливість їх вступу в майбутньому. Без жодних дат або строків.
Чому так сталося? Спробуємо порівняти Чорногорію й Україну. З армією у дві тисячі осіб і військовим бюджетом у $69 млн перша має невелику військову цінність для Альянсу. Україна може похвалитися Збройними силами, Національною гвардією, Прикордонними військами та силами Служби безпеки загальною чисельністю в 450 тис. і військовим бюджетом у 5% від її ВВП ($4,9 млрд). Цей відсоток вищий, ніж у будь-якого члена НАТО. Чорногорія може дати Альянсу дві морські бази в Барі та Которі. Вони мають невисоку цінність порівняно з тими, які можуть бути утворені в Одесі й Маріуполі.
У Чорногорії немає військово-промислового комплексу. Український ВПК становив 40% від її економіки у складі СРСР. З часу російської агресії він розширився і модернізувався. Україна — дев'ята в переліку найбільших світових експортерів озброєння.
НАТО вимагав від України провести референдум про членство. Нічого подібного не було в Чорногорії. Якби голосування в Україні відбулося сьогодні, членство підтримала би більшість. У Чорногорії за це голосували в парламенті лише 46 із 81 депутатів. Там вища частка громадян, які не підтримують членство, ніж в Україні.
В Альянсі переймалися, що російськомовні регіони України та проросійські політичні сили опиратимуться. Але спротив російськомовних не турбував НАТО чи Євросоюз, коли вони пропонували членство Латвії. 31% її жителів — етнічні росіяни. Це вчетверо перевищує їхню частку в Україні.
Партія регіонів розпалася. Комуністичну заборонили. Кримські російські націоналісти більше не живуть на контрольованій Україною території. А проросійські й антинатовські політсили в Чорногорії значно популярніші. У тамтешньому парламенті вони вчетверо чисельніші, ніж український спадкоємець Партії регіонів "Опозиційний блок". Він має 40 представників — лише 10% складу Ради.
НАТО турбувала реакція Росії на можливе приєднання України. Та Москва була причетна й до невдалої спроби перевороту в Чорногорії. Планували вбити колишнього прем'єр-міністра. Серед 14 підозрюваних, двоє — російські шпигуни. Після російських кібератак у Європі та США Путіна почали сприймати як загрозу для ЄС і НАТО. Наївно сподіватися, що РФ припинить підтримувати антинатовські операції в Чорногорії й інших балканських країнах.
Як і Грузія, Україна має заморожений конфлікт. Це заважає країнам приєднатися до Альянсу. Однак так він дозволить Росії використовувати пряму й гібридну агресію для блокування їхньої інтеграції та до Євросоюзу. Натомість у випадку Чорногорії НАТО не піддався тиску.
Її участь у програмах Альянсу не витримує ніякого порівняння із внеском України. Це єдина держава, яка брала участь у всіх натовських великих операціях і місіях. Її війська присутні в Афганістані, в Косово. Українські сили були третіми за обсягом військового контингенту очолюваної США коаліції в Іраку.
Запрошення Чорногорії стати членом НАТО виглядає непослідовним. Україна може запропонувати набагато більше.
Коментарі