Ексклюзиви
Вівторок, 13 травня 2008 16:33

"Через вступ до СОТ подешевшають хіба що недорогі іномарки"

  Віталій Ваврищук: ”Найближчі 5–7 років вітчизняні підприємства змушені будуть активніше реструктуруватися та модернізувати виробництво”
Віталій Ваврищук: ”Найближчі 5–7 років вітчизняні підприємства змушені будуть активніше реструктуруватися та модернізувати виробництво”

16 травня Україна остаточно приєднається до Світової організації торгівлі. Аналітик інвестиційної компанії "Драгон Кепітал" Віталій Ваврищук, 28 років, вважає, що більшість секторів української економіки готові до конкуренції з імпортною продукцією.

Що станеться після 16 травня?

— Швидких змін в економіці не буде. Приєднання до світового торговельного клубу — це формалізація тих успіхів у лібералізації зовнішньоторговельного режиму, що Україна досягла за останнє десятиліття. Вітчизняні виробники вже сьогодні працюють в умовах жорсткої міжнародної конкуренції.

Які основні вигоди України від участі в СОТ?

— Насамперед це гарантує доступ вітчизняних експортерів на зовнішні ринки. У тому числі на досі закриті для української продукції. Це також серйозний сигнал для іноземних інвесторів про успіхи нашої держави в розбудові ринкової економіки і свідчення того, що її зовнішньоторговельний режим цілком відповідає правилам СОТ.

Крім цього, Україна зможе брати участь у виробленні правил торгівлі — раніше могла грати лише за встановленими іншими. Наприклад, сьогодні тривають переговори щодо нового режиму торгівлі сільгосппродукцією. Безумовно, ми повинні брати в цьому участь.

Зрештою, вступ до СОТ відкриває шлях для створення зони вільної торгівлі з Європейським Союзом.

В які сектори економіки можуть насамперед збільшитися іноземні інвестиції?

— Сам по собі цей вступ не є вирішальним фактором для інвесторів. Вони очікують дерегуляції економіки, проведення інституційних реформ, макроекономічної стабільності. Не слід сподіватися, що приєднання до цієї організації одразу компенсує зволікання з реформами в інших сферах. У будь-якому разі зараз спостерігається високий інтерес іноземних інвесторів до фінансової галузі, сектору нерухомості, харчової промисловості, сільського господарства. 2008 рік може стати найуспішнішим з точки зору залучення прямих іноземних інвестицій. Вони можуть сягнути 11 мільярдів доларів.

Які галузі швидше пристосуються до нових умов?

— У більшості секторів економіки різких змін не буде. Хоча найближчі 5–7 років вітчизняні підприємства змушені будуть активніше реструктуруватися та модернізувати виробництво.

Основні ризики постають перед сільським господарством і частково харчовою промисловістю. Зараз ці галузі захищені високими ставками імпортного мита, але в майбутньому іноземні виробники можуть збільшити свою частку на українському ринку.

А які додаткові стимули отримує вітчизняна економіка?

— Вступ до СОТ — це насамперед загострення конкуренції на внутрішньому ринку. Аби залишатися конкурентоздатними за ціною та якістю, наші підприємці змушені будуть залучати більше інвестицій, модернізувати виробництво, покращувати управління, активно впроваджувати нові технології.

Із іншого боку, з"являється можливість зменшити собівартість продукції за рахунок зниження ставок імпортного мита та здешевлення сировини, матеріалів, іншої проміжної продукції, що використовується у харчовій промисловості, будівництві, хімії. Крім того, стимулом стануть нові можливості виходу на іноземні ринки. Зокрема Латинської Америки й Азії.

2008-го інфляція може сягнути 20 відсотків

Чи подешевшають імпортні автомобілі?

— Об"єктивно в умовах збільшення конкуренції і зниження митних ставок з 25 до 10 відсотків мають подешевшати. Але протягом одного-двох років ціна впаде хіба що на недорогі іномарки — саме в цьому сегменті авторинку цінова конкуренція дуже жорстка. Цим, швидше за все, скористаються китайські виробники. Вони знизять ціни й збільшать пропозицію.

Здешевлення автомобілів середнього і вищого класу — це питання довгострокової перспективи. Це може статися, коли уповільняться темпи росту продажів авто й імпортери змушені будуть жорстко конкурувати за клієнтів.

Чи зменшаться ціни на інші товари?

— Швидше за все, ні. Але імпорт іноземної продукції і загострення конкуренції на внутрішньому ринку дещо уповільнять зростання цін. 2008-го інфляція може сягнути 20 відсотків. Реформа митних тарифів сприятиме її зменшенню на 2–2,5 відсотка.

Чи не зросте безробіття через вступ до СОТ?

— Робочі місця на підприємствах скорочуватимуться через оптимізацію виробництва у зв"язку з впровадженням нових технологій. Але якщо й відбуватиметься звільнення працівників, то розвиток нових секторів, а також малого й середнього бізнесу все одно створить попит на робочу силу. Звичайно, важливим для держави залишається питання захисту тимчасово безробітних.

Як швидко українці відчують збільшення асортименту товарів і послуг?

— Уже сьогодні імпорт задовольняє більшу частину попиту на побутову техніку, одяг, взуття тощо. Тобто на товари у тих секторах, де тарифні бар"єри є невисокими. До того ж часто імпорт завозять на український ринок нелегально, без сплати необхідних митних зборів та ПДВ.

Після вступу до СОТ можна очікувати зростання асортименту продуктів харчування вищого класу. У нижчих цінових категоріях вітчизняні виробники збережуть свою частку, бо залишатимуться конкурентними за ціною.

Чи можна стверджувати, що для України був корисним такий довгий шлях до СОТ? Вона встигла підготуватися?

— Україна вела переговори про вступ із 1993 року. І з кінця 1990-х почали формуватися рамкові зобов"язання. Із того часу Мінекономіки інформувало виробників про можливі зміни. Скажімо, ще п"ять років тому всі знали, що будуть знижені ставки імпортного мита на автомобілі, продукцію сільського господарства, харчової промисловості. Незважаючи на закритість переговорного процесу, ключові позиції і зобов"язання України уряд озвучував. Тому умови вступу для більшості секторів економіки і підприємств не стали несподіванкою. По суті, це був перехідний період. Хоча для окремих секторів він продовжений ще на 3–5 років — залежно від того, наскільки вони готові до зовнішньої конкуренції.

Зараз ви читаєте новину «"Через вступ до СОТ подешевшають хіба що недорогі іномарки"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Погода