понеділок, 23 січня 2006 10:50

"Це непродумане, абсурдне рішення"

Автор: малюнок: Володимир КАЗАНЕВСЬКИЙ
 

Тим, хто хотів би вбачати в діях наших політиків здоровий глузд або раціональне зерно, дуже часто залишається замислено чухати потилицю. Й гадати, що ці дії означають і що ж буде далі.

Відставка уряду — з розряду саме таких, загадкових для пересічного громадянина, подій.

— Нічого дивного не сталося, — каже, втім, президент благодійного фонду "Співдружність", доктор політичних наук Сергій Телешун, 43 роки. — Ще до вівторка було зрозуміло, що парламентські політичні сили не стільки розглядатимуть газове питання, скільки намагатимуться послабити до виборів опонентів. Не було б газової угоди, знайшли б інший привід.

На думку Сергія Телешуна, сьогодні склався тактичний союз низки політичних сил проти "Народного союзу "Наша Україна". Послабити його і було метою парламентського дійства. І не лише послабити, а й розмити, користуючись неоднорідністю нашоукраїнського середовища.

Фракція блоку Юлії Тимошенко фактично критикувала свою лідерку

— Якоїсь економічної або ж загальносуспільної доцільності відправляти уряд у відставку не було, — переконаний і президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко, 52 роки. — Була політична: з боку тих, хто стоїть проти Ющенка. Найсумніше, що інтереси України для цих політичних сил нічого не варті. На жаль, у нас мало державних мужів. Натомість вистачає політиканів. Це непродумане, абсурдне рішення.

Справді, підписана у Москві газова угода не подобалася багатьом. Водночас цілком зрозуміло, що відставкою всього уряду жодного положення документа не виправиш. Та й як засіб покарання переговорників це виглядає більш ніж сумнівно. Характерно, що в самій постанові про відставку уряду газову угоду не згадано жодним словом. Насамперед Кабміну інкримінували погіршення соціально-економічної ситуації — причому за десять останніх місяців. Але ж цей уряд працює лише заледве більше трьох. Виходить нонсенс. Більше того: скажімо, фракція блоку Юлії Тимошенко фактично критикувала свою лідерку —  це ж вона очолювала Кабмін сім із десяти записаних у постанові місяців.

Голосування у вівторок засвідчило цілковиту непрогнозованість української політики. Ще зранку відставку уряду передбачали хіба що найсміливіші. Багато хто орієнтувався на позицію спікера Верховної Ради Володимира Литвина: той заявляв, що кадрових рішень парламент не ухвалюватиме. Та потім  з"ясувалося, що саме позиція його фракції вирішила долю постанови про відставку уряду.

— Це характерно для Литвина, — вважає голова Центру досліджень політичних цінностей Олесь Доній, 36 років. — Коли він переконався, що голосів для відставки вистачає, то став на бік більшості. Це абсолютно в його стилі.

Спікер, додає Олесь Доній, хоче стати лідером і в наступному парламенті. Тому демонструє свої можливості. Бо ж у результаті конституційної реформи  обрана у березні Верховна Рада буде потужнішою і впливовішою, ніж нинішня. Її голова може стати фактично найвпливовішим керівником у державі.

Склався тактичний союз проти "Нашої України"

Сергій Телешун вбачає інші мотиви поведінки Литвина.

— Його блок почав втрачати рейтинг, — каже він. — До того ж підписання газової угоди загальмувало падіння популярності пропрезидентських сил. Почала складатися інша конфігурація.

Після відставки уряду Єханурова влада відразу ж заговорила про спробу дестабілізації ситуації в країні. Однак експерти великої загрози не вбачають.

— На розвиток економіки відставка суттєво не вплине, — каже Василь Юрчишин, 50 років, економіст із центру Разумкова. — Уряд як працював, так і працюватиме. Але постраждають імідж країни та довіра інвесторів.

Олександр Сугоняко також говорить про шкоду іміджу України.

— Це негативний сигнал, — каже він. — Інвестори розраховували, що цей уряд допрацює до червня. Тому ті, хто планував вкладати кошти у березні–травні, тепер вичікуватимуть. Тобто відставка вплинула суто психологічно. Думаю також, вона дещо прискорить відтік капіталу з України.

Водночас Олександр Сугоняко наголошує, що якоїсь небезпеки для курсу гривні відставка уряду Єханурова не несе. Він звертає увагу на інше.

— Зараз загальна ситуація на світових валютних ринках дуже погана, — застерігає банкір. — Долар падає, і навряд чи це падіння зупиниться. Китай починає зменшувати частку долара у своїх валютних резервах, і це ще збільшить кількість американської валюти. Тому людям краще триматися за гривню чи євро.

Пов"язаних із відставкою уряду великих політичних катаклізмів також не очікується. А якщо певна нестабільність буде, то, вважає Сергій Телешун, з інших причин.

Парламент послабив позиції уряду на наступних переговорах з Москвою

— Але річ навіть не у відставці, — каже він. — А в ефективності державного управління і недоопрацьованості конституційної реформи. Багато залежатиме від президента: що він запропонує у правовій, економічній сферах, в системі держуправління. Якщо дії Ющенка будуть успішними, то він виконає свою функцію гаранта конституції і політичної стабільності.

Одним з негативних наслідків перетворення уряду на в. о. політолог називає більшу його вразливість у міжнародних відносинах. Зокрема, це стосуватиметься й продовження газових перемовин з Москвою. Взагалі, ситуація з Росією є ще одним підтвердженням відсутності у діях Верховної Ради логіки. Своїм голосуванням парламентські опоненти влади нібито боролися з підписаною газовою угодою — але відставка уряду жодним чином її під сумнів не ставить. Тобто, якщо кремлівський гачок в угоді є, то там він і залишається. Більше того, парламент послабив позиції уряду на наступних переговорах з Москвою. Ну й, нарешті, вкотре потішив Кремль. А йому, як відомо, що гірше в Україні, то краще.

— Нестабільна ситуація перед виборами вигідна Росії, — вважає директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики України Олександр Сушко, 32 роки. — Оскільки це нібито засвідчує загальну проблематичність того шляху розвитку, яким пішла Україна. А головне завдання Росії — продемонструвати своїм виборцям і прихильникам в Україні, що обраний нами в грудні 2004-го шлях є хибним. Тому що веде, мовляв, тільки до нестабільності й погіршення загальної ситуації.

Зараз ви читаєте новину «"Це непродумане, абсурдне рішення"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути