Цього тижня американський посол Вільям Тейлор підтвердив, що прем"єр-міністр України відвідає на початку грудня Сполучені Штати. Віктор Янукович зустрінеться з віце-президентом Діком Чейні і не зустрінеться з президентом Джорджем Бушем. Розглядатиме переважно питання економіки.
Це при тому, що інколи американський президент з іноземними прем"єрами зустрічається. Він, наприклад, приймав глав урядів Ізраїлю, Лівану, Чехії. Не кажучи вже за прем"єра Великої Британії.
Директор Інституту політичного аналізу та міжнародних досліджень Сергій Толстов, 51 рік, ознак несприйняття Януковича Вашингтоном тут не бачить.
— Цей візит робочий, — нагадує. — Віктор Янукович і не міг розраховувати на зустріч з Бушем. Метою поїздки є лише провести консультації з певних питань.
Керівник Центру миру, конверсії і зовнішньої політики України Олександр Сушко, 33 роки, також каже, що зустріч Буша з Януковичем не могла відбутися.
— Буш ніколи не зустрічається з прем"єр-міністрами, — пояснює експерт. — Хіба що прем"єр є фактично першою особою держави. Скажімо, неможливою є зустріч Буша з прем"єрами Польщі чи Франції, які мають подібні до української моделі влади.
Україна не відстала від Росії
Водночас у американців до Януковича є низка питань. Посол Вільям Тейлор назвав такими вступ до Світової організації торгівлі, запровадження урядом обмежень на експорт зерна, розробку шельфу Чорного моря. З політичних — інтеграція України до НАТО. Останнє особливо чутливе. Навряд чи Януковичу з його позицією щодо інтеграції України в альянс варто розраховувати на тепле ставлення Вашингтона.
— Не думаю, що американці намагатимуться вплинути на позицію Януковича, — каже про це Олександр Сушко. — Однак йому дадуть зрозуміти, що США хотіли б бачити послідовну українську зовнішню політику. Бо якщо вона кидатиметься з боку в бік, то це позначиться на репутації країни.
До візиту Януковича президент Віктор Ющенко видав спеціальний указ, який передбачає розробку єдиної позиції уряду та президента щодо українсько-американських відносин. Однак у Кабміні на нього жодним чином не відреагували. Це ще одна ознака холодної війни між президентом і прем"єром. Причому на рівному місці — відносини ж зі Сполученими Штатами не є чутливими для стосунків Ющенка і Януковича. На відміну, скажімо, від відносин з Росією.
Та ж недавно підписала зі Сполученими Штатами протокол про взаємний доступ на ринки товарів і послуг. Це було головною перешкодою на шляху Росії до Світової організації торгівлі. Експерти вже давно розглядали ці переговори як можливий елемент політичної гри — наприклад, США погоджуються на вступ Росії до СОТ в обмін на певні зміни у її позиції щодо Ірану. При цьому одним із очевидних головних завдань північної сусідки є вступити до СОТ раніше за Україну. Або хоча б разом із нею.
— Україна не відстала від Росії, — каже про російсько-американський протокол Олексій Блінов, 23 роки, з Міжнародного центру перспективних досліджень. — Нам залишилося укласти угоди з Киргизстаном і Тайванем. У Росії ж зараз дуже погані відносини з Грузією та Молдовою. Ці країни можуть її пригальмувати.
Олексій Блінов каже, що підписання угоди з Вашингтоном все одно не є для Росії автоматичним квитком до СОТ. Швидше за все, Київ і Москва вступлять туди разом.
— Американці так колись і прогнозували, — каже він. — Синхронний вступ двох гігантів колишнього СРСР буде дуже символічним.
Коментарі