"Росія не хоче скористатися можливістю діалогу. Прикро. Доведеться робити висновки", — пише у твіттері верховний представник Євросоюзу з закордонної політики та безпеки 73-річний Жозеп Боррель. 4–6 лютого відвідав Москву.
З міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим представник ЄС збирався говорити про ув'язнення Олексія Навального, Україну, Сирію та Лівію. Мав зібрати інформацію перед самітом ЄС наприкінці березня. На ньому збираються обговорювати можливі нові санкції щодо Росії.
Лавров перед візитом колеги відправив тому до Брюсселя нарізку відеозаписів нібито жорстокого поводження поліції з демонстрантами в Європі. На спільній пресконференції першим слово дали представнику пропагандистської інформагенції "Спутник". 3 хв. розповідав, що ЄС не має права піднімати питання щодо переслідування Навального, мовляв, у самих системно порушують права людей. Боррель не відреагував. Поводився стримано, говорив мало. Уникав коментарів щодо протестів. Про Україну не згадував.
Під час візиту Борреля МЗС Росії повідомило про висилку з країни трьох дипломатів з держав-членів Євросоюзу: Німеччини, Польщі та Швеції. Причина — відвідували акції на підтримку Навального. Спостереження за такими заходами входить до їхніх обов'язків.
— Візит мав би сенс, якби Боррель відвідав Навального і мав ґрунтовну розмову з тими, хто стоїть за демократію. Але він навіть не спробував, — каже 68-річна Сандра Калнієте, віцеголова Європейської народної партії. — Не намагався нагадати про Крим. Ми очікували, що Боррель захищатиме європейські цінності, а не стане інструментом кремлівської пропаганди.
"Кремль хоче довести, що його не залякати й що він не почне через санкції змінювати політику, — пише політолог Марк Ґалеотті, 56 років, у статті для британського журналу "Спектейтор". — Росіяни побоюються лізти в бійку з адміністрацією Байдена. Вважають, що можна безкарно познущатися над ЄС. Подивимося, чи мали рацію".
Коментарі