На президентських виборах в Азербайджані переміг чинний лідер країни Ільхам Алієв, 51 рік. Опозиція звинувачує владу в численних фальсифікаціях.
—?Попри звинувачення від опонентів Алієва, результат цілком закономірний, — говорить експерт Центру близькосхідних досліджень 47-річний Ігор Семиволос. — Азербайджанці голосують так із двох причин: це питання безпеки і браку громадсько-політичної культури. Справа не у фальсифікаціях, а у відсутності свобод і альтернативи.
Азербайджан почав розвивати національну окремішність лише наприкінці існування Радянського Союзу. І в цьому важливу роль відіграв Карабаський конфлікт проти вірменів (1987–1994 роки. — "ГПУ"). Поразка у війні тяжіє над азербайджанцями. Вони хочуть бачити національного лідера, який міг би їх захистити. Влада грає на цьому. Тому Алієв легко виграє вибори, порівняно з сусідніми Туреччиною, Грузією чи Вірменією.
Другим козирем влади є природні багатства. Країна дістала чимало "нафтових грошей". Це дозволило скріпити політичну еліту й загнати в куток опозицію. Утворили систему влади, що й Захід влаштовує — бо забезпечує стабільність. Країна в режимі м'якого тоталітаризму, але платить за це гроші. Хоча більшості азербайджанців перепадають лише крихти з панського столу.
Навряд чи після цієї перемоги Ільхам
Алієв суттєво змінить зовнішню політику. Конфлікт із Вірменією щодо Карабаху залишиться. На нову війну Алієв не піде, хоча й погрожував. Баку вкладає величезні гроші у військо. Вірменія теж мусить це робити, але не має природних ресурсів. Це нагадує гонку озброєнь між США та СРСР. Азербайджан виснажує вірменську економіку. Це призвело до того, що Єреван відмовився від євроінтеграції, щоб Росія допомогла в переоснащенні армії. Азербайджан використовує тактику удава — душить вірменів.
Коментарі
1