Президент України Віктор Янукович зустрівся з російським колегою Володимиром Путіним у Сочі. 6–7 лютого глава держави взяв участь у церемонії відкриття XXII зимових Олімпійських ігор.
— Є загальний процес російсько-українських відносин, що потребують постійних домовленостей, зокрема в питаннях енергоспівпраці, — говорить політолог Олеся Яхно, 35 років. — Звісно, без кулуарних домовленостей не обійтися. Проте зараз дуже перебільшують зовнішній вплив на вирішення ситуації в Україні.
Хто впливає на ситуацію?
— Вирішення конфлікту залежатиме як від домовленостей між політичними елітами, так і від українського народу. Саме він став ще одним гравцем на передовій.
Але ж зовнішній чинник також присутній.
— Так. По-перше, сьогодні в Україні складна економічна ситуація. Тому Захід сказав, що не даватиме жодних коштів старій владі — лише новому уряду. По-друге, політичну кризу не варто зводити до ситуативного вирішення проблеми. Кажуть, Путін введе війська. Це страхи, а не реалії. Домовленості щодо України — довгострокові. Зокрема, що робити з асоціацією. Якщо Київ повернеться до цього питання, будуть три учасники переговорного процесу — ЄС, Україна та Москва. Тобто на інтереси Кремля слід зважати. Тоді Росія не чинитиме такого спротиву.
Які домовленості можуть бути між Януковичем та Путіним?
— У першу чергу, це гроші. Якщо влада не отримає їх, а за місяць посиплеться економіка, їй нічого не допоможе. Тоді підніметься Схід. Якщо нинішня влада знатиме, що Москва видасть кредит, вона заспокоїться. Якщо ні — доведеться йти на політичні поступки.
У чому зацікавлена Москва?
— Щоб Київ не підписав Угоду про асоціацію з ЄС без урахування інтересів Росії.
Існує думка, що президенти можуть домовлятися про надання політпритулку в Росії Януковичу в разі втрати повноважень. Наскільки це вірогідно?
— Складно уявити, що Янукович приїде до Росії та говоритиме про умови капітуляції. Найрадикальніший варіант для влади — дострокові президентські вибори. Тому тут не йдеться про виїзд. Із Путіним можна домовлятися, якщо буде силовий варіант. Але цей сценарій не є домінуючим та єдиним.
Коментарі