У серпні призначення в уряд Віктора Януковича помаранчевих міністрів стало результатом домовленостей між прем"єром і президентом Віктором Ющенком. Тепер Роман Зварич звільнений з посади міністра юстиції, а Ігор Ліховий — міністра культури і туризму. А міністра внутрішніх справ Юрія Луценка парламент рекомендував відсторонити від виконання обов"язків. Чи означає це початок відкритої війни між таборами президента і прем"єра?
Президент Інституту національної стратегії Кость Бондаренко, 37 років, упевнений, що війни не буде. Бо Ющенко ще раніше заявляв, що не збирається бути в опозиції до уряду.
— Про справжню війну можна було б говорити, якби уряд Віктора Януковича повністю звільнив Юрія Луценка з посади міністра внутрішніх справ, — каже політолог. — Верховна Рада відсторонила його для того, щоб провести розслідування у сфері правоохоронних органів та запобігти подальшому зростанню злочинності в країні. Необхідно навести елементарний порядок у міліції. А Юрій Луценко — більше політик, аніж міліціонер.
Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов, 49 років, теж вважає, що двомісячне відсторонення Луценка від справ не означає порушення серпневих домовленостей. Політолог запевняє, що у відставці міністра не зацікавлений ніхто — ані Ющенко, ані Мороз, ані Янукович.
Проте поведінка прем"єра виглядає дещо дивною. У середу у Верховній Раді Віктор Янукович заявив, що цілком задоволений роботою Юрія Луценка. А вже наступного дня підконтрольна йому Верховна Рада створює тимчасову слідчу комісію з питань перевірки фактів зловживання службовим становищем міністра.
Тимчасову слідчу комісію створили спеціально проти Луценка
— Коли Янукович казав про відсутність претензій до роботи Луценка, то це означало наявність домовленостей в нього з президентом, — припускає керівник Центру досліджень політичних цінностей Олесь Доній, 36 років. — Однак останні події демонструють, що "регіонали" повністю взяли ситуацію під свій контроль. І тому Луценкові надалі важко буде керувати його відомством.
Отже, міністр внутрішніх справ перебуває зараз у підвішеному стані. Чи означає рішення Верховної Ради початок відставки, поки що невідомо. Хоча, з огляду на розвиток подій, це було б цілком логічно.
— Тимчасову слідчу комісію створили спеціально проти Луценка, — стверджує юрист Дмитро Поїзд, 52 роки. — Рада проведе розслідування, після чого визнає міністра винним у корупційних діях та зловживанні службовим становищем. Потім прем"єр скерує до парламенту спеціальне подання щодо його відставки.
Дмитро Поїзд упевнений саме у такому сценарії. Каже, що прем"єрський табір хоче поступово зменшити вплив президента Ющенка, а потім оголосити йому імпічмент. Водночас сам президент сприйняв відставку своїх міністрів досить спокійно. Принаймні жодних різких коментарів від нього станом на середину вчорашнього дня не було.
— Віктор Ющенко був готовий до того, що серпневі домовленості будуть порушені, — каже Олесь Доній. — Президент зробив помилку з самого початку. Йому треба було не вводити в уряд своїх людей, а об"єднати їх навколо себе в опозиції. А так у нього не було реальної можливості контролювати в уряді навіть своїх висуванців, і контроль над опозицією він втратив.
На відміну від ситуації з Луценком, відставки Романа Зварича та Ігоря Лихового були очікуваними. За два тижні Верховна Рада обіцяє звільнити міністра охорони здоров"я Юрія Поляченка і міністра з питань молоді та спорту Юрія Павленка. У президента в уряді залишаться міністр оборони Анатолій Гриценко та міністр закордонних справ Борис Тарасюк. Обидва мають очевидні розбіжності в поглядах з Віктором Януковичем.
— Відносини Ющенка і Януковича тепер не обмежені виключно кадровими питаннями. Уже йдеться про стратегічні моменти, — каже Олесь Доній. — Бо тепер уряд, Янукович і Партія регіонів керуватимуть усією державною економікою. Президентові залишать керівництво лише зовнішньою сферою та армією.
Коментарі