Голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко, 47 років, головним претендентом на посаду прем"єр-міністра вважає Юлію Тимошенко, на посаді спікера не виключає появи несподіваної людини, а президента закликає дбати не про кандидатури, а про програму нового уряду.
Як має діяти зараз президент?
— Президент ні в якому разі не має думати про власний рейтинг, інакше потрапить у політичну пастку і стане звичайним гравцем у політиці. Він повинен дбати не про вузькі партійні інтереси, а про інтереси держави.
А це означає, що основним пріоритетом для Віктора Ющенка є сьогодні не кандидатура прем"єра, а програма нового уряду. Він має бути зацікавлений в активній співпраці між урядом та парламентом, знаходити компроміс задля подальшого розвитку країни. Потрібно подолати політичний розкол держави та стабілізувати ситуацію після виборів.
Чи обстоюватиме президент "велику коаліцію" — між Партією регіонів та "помаранчевими" для подолання розколу в державі?
— Ющенко неодноразово наголошував на тому, що виступатиме за створення коаліції демократичних сил. Це — вдалий вислів. Для президента не повинно існувати кольорової коаліції. Вона для нього має бути національною, жовто-блакитною. Та очевидно, що президент підтримає "помаранчеву" коаліцію.
Це на сьогодні єдиний можливий варіант?
— Якісь інші могли б з"явитися лише в тому випадку, якби до парламенту пройшли блок Вітренко чи блок Литвина. Чи всі вони разом. Тоді в Партії регіонів були б шанси на формування антипомаранчевої коаліції навколо себе.
Спікером може бути Безсмертний або Мороз
"Регіони" є формальним переможцем виборів. Але вони вже тепер усіляко демонструють, що не хочуть бути в опозиції. Якби за результатами виборів "Наша Україна" випередила БЮТ, Партії регіонів було б легше домовитися. У "Нашій Україні" є багато людей з поміркованими поглядами. Чимало представників бізнесу, які зацікавлені у стабільності держави. А тому, можливо, "нашоукраїнці" пішли б на створення великої коаліції з "регіоналами". А так Партія регіонів сьогодні зацікавлена в тому, щоб домовлятися будь з ким. До речі, не виключений варіант формування коаліції Партії регіонів із соціалістами.
Як ви оцінюєте переговори "помаранчевих"?
— У них зараз основна проблема не в тому, подобається соціалістам та "нашоукраїнцям" Юлія Тимошенко чи ні. У БЮТ, "Нашої України" та СПУ суттєві політичні та ідеологічні розбіжності. Тому учасникам цієї коаліції потрібно домовлятися не лише по кандидатурах, а насамперед по ключових питаннях — земельній реформі, газу, реприватизації. В усьому цьому їм треба шукати компромісу.
Але всіх насамперед хвилює, хто ж стане прем"єром...
— Головний претендент на цю посаду — Юлія Тимошенко. Звісно, багато хто не хоче бачити її прем"єром. Проте всі розуміють, що саме вона є першим претендентом на прем"єрське крісло.
За згодою БЮТ можуть шукати і якусь нейтральну кандидатуру. Але це менш імовірно. Бо якщо блокуватимуть кандидатуру Тимошенко, то доля "помаранчевої" коаліції може бути короткою. Сама лідерка БЮТ поставила ультиматум: або я, або Янукович.
Сьогодні немає підстав говорити про прем"єрство когось із Партії регіонів — Януковича чи Азарова. Цей варіант можливий лише у випадку створення коаліції за участю Партії регіонів.
Якщо президент відмовлятиметься вносити на затвердження парламенту ту чи іншу неприйнятну для нього кандидатуру, чи можливий імпічмент — з ініціативи "Регіонів" чи БЮТ?
— Для імпічменту потрібні серйозні політичні та юридичні підстави. На сьогодні таких немає.
Хто може стати головою Верховної Ради?
— Роман Безсмертний або Олександр Мороз. Проте під час переговорів може виникнути зовсім інше прізвище.
Лідерка БЮТ
поставила ультиматум: або я, або Янукович
Спікером може стати людина, яка змогла б знайти компроміс між різними політичними силами. Адже в Західній Європі спікер — це не керівник парламенту, а ведучий парламентських засідань. Ця людина проводить засідання та шукає компроміси.
Чому нинішній спікер-миротворець показав на виборах такий низький результат?
— Цим Володимир Литвин має завдячувати Юлії Тимошенко. Вона забрала в нього голоси. Крім того, політтехнологи Литвина чомусь не врахували таке: дві третини його потенційних виборців у 2004 році підтримали Віктора Ющенка. І тому, коли фракція Литвина проголосувала за відставку уряду Єханурова, сам спікер втратив значну частину голосів.
Але ж у блоку Литвина була така потужна рекламна кампанія...
Ці вибори — взагалі поразка політичної реклами. Так, реклама в них була непогана, але вона не зачепила виборців. Он у Партії регіонів реклама була досить примітивна, проте зрозуміла людям.
На цих виборах люди потребували нової політичної генерації. Електорат комуністів зробив ставку на сучасніших політиків із Партії регіонів. Віктор Янукович привласнив комуністичні гасла — щодо соціальної політики, російської мови. Проте я поки що не списував би Компартію в політичний архів. Їм просто потрібна свіжа кров.
Своєї потреби в появі справжніх молодих політиків люди так і не задовольнили. Лідера "Пори-ПРП" Віталія Кличка сприймали виключно як боксера. У народу виробилося критичне ставлення до зірок естради та спорту. Вони відчули в цьому якусь фальш, політичну гру.
Коментарі