28-річна Олена провела в ірпінському соцзабезі два тижні. Мати-одиначка оформлювала соціальну допомогу на свого сина. Каже, що пощастило: впоралася швидко. Тепер, доки дитині не виповниться 18 років, працюючій Олені не треба буде підтверджувати своє "одинацтво".
Її сусідка Ольга, 32 роки, теж сама виховує доньку. Але їй доводиться підтверджувати жалюгідний матеріальний статус кожні півроку. Бо Ольга отримує від держави ще житлову субсидію й адресну допомогу — як малозабезпечена.
— Здаю різні довідки з ЖЕКу, міськвиконкому про те, що я не приватний підприємець. Щоразу заповнюю три однакові бланки про матеріальний стан моєї родини, — каже вона. — Мушу вказати, що в мене немає машини, гаража. Що останнім часом я не купувала нові телевізор чи холодильник.
У Міністерстві праці та соціальної політики обіцяють спростити процедуру отримання адресної соціальної допомоги. І що вже незабаром черг за довідками не буде.
Для цього соціальне відомство спільно зі Світовим банком впроваджує проект під назвою "Вдосконалення системи соціальної допомоги". У Міжнародного банку реконструкції та розвитку Україна має намір позичити на це близько $100 млн. Відповідна угода ратифікована днями у Верховній Раді.
— Адресну соціальну допомогу в Україні отримують близько чотирьох мільйонів сімей, — каже міністр праці та соціальної політики Іван Сахань, 58 років. — Але нинішня система реалізації відповідних програм є слабкою.
За словами міністра, реалізація проекту дасть змогу впродовж 2,5 року докорінно реформувати систему соціальної допомоги. Зокрема, результатом має стати призначення всіх її видів за однією заявою.
— Йдеться про реформування самої процедури надання соціальної адресної допомоги, обробки документів — пояснює Володимир Кульчицький, 37 років, з міністерського Управління політики адресної грошової допомоги. — Час оформлення має скоротитися з 4,5 до 1,5 години. Крім того, районні й міські управління праці та соціальної допомоги обслуговуватимуть людей за принципом "єдиного вікна".
Водночас експерти кажуть, що на доведення української системи соцдопомоги до європейських стандартів треба не менш як 15 років.
Види адресної соціальної допомоги
Малозабезпеченим сім"ям з 1 січня цього року доплата становить 110 грн — для працездатних осіб, 155 грн — для пенсіонерів і дітей, 165 грн — для інвалідів (розрахунок ведеться відповідно до прожиткового мінімуму, встановленого для певної категорії громадян). Матерям-одиначкам виплачують не менше ніж 10% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з урахуванням сукупного доходу сім"ї. Виплати по вагітності й пологам становлять 120,75 грн. Житлові субсидії сім"я отримує, якщо квартплата перевищує 15–20% її сукупного доходу усіх прописаних в межах норм споживання. Допомога передбачена також малозабезпеченим особам, які наглядають за психічно хворою людиною, дітям, що перебувають під опікою, інвалідам та дітям-інвалідам.
З 1 січня 2006 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 483 грн, для непрацездатних — 350 грн, для дітей віком до 6 років — 400 грн, для дітей віком від 6 до 18 років — 514 грн.
Коментарі