Червоною фарбою облили вхід до магазину "ЦентрОбувь" активісти львівського Економічного бойкотного руху. Акцію проти російської взуттєвої мережі провели 31 липня. А 31 серпня обмотали вхід до магазину стрічками.
— Ці магазини нещодавно закрили в Польщі, а в нас вони процвітають, — каже організатор руху Олег Радик, 43 роки. — Після півтора року війни не бачимо сенсу когось у чомусь переконувати. Але може хтось ще не знає, що магазин належить Росії. Такі самі акції плануємо робити на Волині, в Івано-Франківську та в Києві.
Економічний бойкотний рух діє півтора року. Провели близько 40 акцій проти російських товарів.
— Наша організація — просвітницька, — каже Олег Радик. — Бойкотний рух не закінчиться навіть тоді, коли Росія віддасть Крим. Бо вбитих ніхто не поверне.
Російські товари дешевші за імпортовані з Європи. Чи легко люди відмовляються від них?
— Бойкот — це вже добрий смак. Якщо люди і споживають російське, то мовчать про це. Це набуло статусу моральної гігієни. Але людина приходить у супермаркет, аби щось купити, а не вичитувати, вишукувати: що вороже, що — ні. Тому держава має заборонити російські товари.
Є підрахунки, скільки Росія втратила від бойкоту її товарів в Україні?
— Їхні втрати від економічного бойкоту рік тому лише в легкій промисловості були десь 300 мільйонів доларів. А з початку війни загубили ще мільярд доларів. Хоча ми — єдина країна, яка не ввела санкцій щодо Росії. Відповідно, на мільярд завдали збитку, а мільярдів 5 — подарували.
Але це дасть свій ефект у майбутніх поколіннях. Начальник Львівської обласної міліції якось сказав: "Радик, не знаю, що ти робиш, але коли з онуком ходжу по супермаркету, то він мене вчить: "Діду, то не купуй, бо то руське!"
Супермаркети вас бояться?
— Боротися із супермаркетами важко, бо вони ховають російське. Рік тому міськрада під нашим тиском прийняла єдину в Україні постанову про маркування у супермаркетах Львова російських товарів. А як карати за порушення — не написали. Офіційні органи не перевіряють і не штрафують. Активісти самі ходять і перевіряють. Маркують такі товари не більше половини магазинів.
Супермаркет "Рукавичка" відмовився від усіх російських товарів. Кажуть: 28 наших працівників пішли в АТО — чи можемо ми продавати російське?
Якщо забрати все російське, полиці стануть напівпорожні?
— Крім газу й нафти, у нас все є. Європа набудувала заводів у Росії і втюхує нам цей товар. Та вони набагато гірші за якістю, ніж аналогічні з Європи. Після початку бойкоту почали завозити голландські "снікерси". Але в нас за входження на полиці треба платити. Європейські виробники не звикли до такого сірого ринку.
Хоча є питання: а що таке "російське?" Для нас — це будь-яка причетність до Росії. Воду "Моршинську" Микола Кміть, колишній губернатор Львівщини, продав "Альфа-Ґруп". Тобто росіяни продають нам нашу воду.
Ви другий рік боретеся з цією компанією. Однак фестиваль "Альфа джаз", який вони організовують, відбувся і 2015-го.
— Я не проти джазу, я — проти російського бізнесу і російського "Альфа-банку". Торік банківські директори приїхали до мене на зустріч. Хотіли хабар пропонувати, щоб ми сиділи тихо. Обіцяли взяти 50 дітей з АТО на лікування. Та наступного дня передумали.
2014-го перед фестивалем збили військово-транспортний літак і 49 наших солдатів загинули. В Україні був траур. Доки вся Україна оплакувала своїх дітей, "еліта" дригала ніжками на джазовому фестивалі. Ми їх соромили як могли, фотографували. Люди кущами пробиралися на концерт.
Цього року я просив організаторів зняти слово "Альфа" з назви фестивалю. Та вони не пішли на це. Бо вони — не так за джаз, як за "Альфу".
30 мишей випустили у супермаркеті
Бойкотний рух Олег Радик започаткував під час Майдану — закликом ігнорувати бізнес "регіоналів". Першу акцію провели у січні 2014-го під стінами будівельного супермаркету "Епіцентр" у Львові.
— Тішить спогад, як російську водку виливали в каналізацію в центрі міста, — розповідає Олег Радик. — Російська горілка мало того що погана, то ще й дорога. Для акції привезли із села самогонки. Трохи розбавили водою. Розлили в пляшки. Наклеїли етикетки з Путіним і написом "Русская водка". І вилили в решітку каналізації. Сморід сивухи бив у ніздрі. Люди прицмокували: як то можна таке добро виливати? А москалі коментували в інтернеті: "какие дураки — купили и вылили".
У супермаркеті "Арсен" на вулиці Науковій не хотіли відмовлятися від російських товарів. Ми замовили в дослідних інститутах мишей. Обіцяли випустити 46 штук — як код російського товару. Але продали нам тільки 30. Прийшли в супермаркет із камерами телебачення. Занесли тварин у тубусах для креслень і випустили.
Після акції викликав мене дільничний. Каже: "Сам за тебе 17 гривень штрафу за адмінпорушення заплачу, лише розкажи, де решта мишей. Бо не можуть знайти ще 16". Я зізнався, що їх, насправді, було менше. Після цього у магазині почали маркувати товари.
Коментарі