Державний комітет статистики підрахував, що третина курців випалюють на добу майже пачку цигарок. Між тим, українці поступово відмовляються від куріння, вважає 52-річний Костянтин Красовський, керівник відділу контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень Мінохорони здоров"я. За останні п"ять років кількість жінок, які щоденно палять, зменшилася з 17 до 7%, а чоловіків — із 62 до 47%.
— Деякі законослухняні керівники обмежили паління на робочих місцях, — пояснює Костянтин Красовський. — На сигаретних пачках з"явилися великі написи-попередження про загрозу здоров"ю. Можливо, вони когось переконали кинути палити, а хтось завдяки ним не почав. Також за рік сигарети з фільтром подорожчали у два рази, а без фільтра — у три.
Який найпоширеніший вік курців?
— Серед жінок від 18 до 30 років, а серед чоловіків — від 30 до 60.
Де переважно палять — у селі чи місті?
— Серед чоловіків більше палять неосвічені селяни. І чим вища їхня освіта, тим нижчий рівень куріння. Жінок-курців, навпаки, більше серед освічених городянок. Але останнім часом знижується поширеність паління серед жінок і в місті, і в селі.
Головний нарколог курив пару десятків років
Кажуть, школярі тепер почали частіше курити?
— Ні, серед 15-річних хлопців і дівчат поширеність паління зменшилася. Є тенденція, що діти дещо раніше починають експериментувати з куривом. Раніше в п"ятому класі починав палити 1 процент школярів, зараз це 3 проценти. Але до дев"ятого класу більшість із них встигає кинути.
Іноді люди починають палити, щоб влитися в колектив. Як цьому зарадити?
— Тоді слід змінювати умови в колективі. Наприклад, опитування студентів Києво-Могилянської академії показало, що кількість курців із першого по четвертий курс збільшувалася. Виходило, що навчання в цьому вузі сприяє курінню. Тоді ректор заборонив викладачам і студентам палити на всій території закладу. Кого охоронці ловили із сигаретою, відбирали студентські квитки. Це дало результат — кількість студентів-курців почала зменшуватися.
Часто можна побачити з сигаретою лікаря. Як поводитися з такими людьми?
— У США у 1950-ті палили понад половина лікарів, зараз — 3 проценти. У них жорстка конкуренція, до лікаря-курця пацієнти не підуть. Так має бути і в нас. Навіть головний нарколог Мінохоронздоров"я Анатолій Вієвський палив пару десятків років, міг прикурювати сигарету від сигарети. Але ж кинув і вже 25 років не курить.
Коментарі