понеділок, 27 січня 2014 15:21

Хвилястий папуга здатен вивчити сотню слів

Хвилястий папуга здатен вивчити сотню слів
Фото: gazeta.ua

У 64-річної Тетяни Карасьової з Черкас впродовж 30 років живуть хвилясті папуги. Кожного жінка змогла навчити говорити. Найбільше її папуга запам'ятовував близько 100 слів.

"Це був Яша. Прожив у нас 12 років. Помер від старості. Знав багато слів, говорив цілими реченнями. Вивчив навіть нашу адресу. Коли вилетів, нам його повернули, - згадує Тетяна Іванівна. – Я тоді поїхала в село. А чоловік вивішував на балконі прання. Ми живемо на 13 поверсі. Яша й майнув на вулицю. Дочка Люда за ним дуже плакала. Чоловік шукав Яшу, але марно. Через два дні хотів уже йти на базар по іншого. Аж тут у двері дзвінок. Стоїть сусідка із сьомого поверху й тримає нашого Яшу. Виявляється, він залетів до неї через вікно і сів на плече. Потім перелетів на люстру, просидів мовчки два дні. А тоді каже: "Вулиця Шевченко…". Назвав номер будинку і в кінці сказав цифри "7", "3". Сусідка вирішила перевірити 73-тю квартиру і подзвонила нам у двері."

Жінка каже, що навчити папугу говорити не складно.

"Треба одне слово повторяти днів три. Коли навчиться, можна інше, а згодом і по кілька відразу. Був у нас ще один папуга і теж Яша. Вранці, тільки розвидниться,  клював мене за щоку. Будив, щоб ішли снідати. Любив з нами їсти. Ми накладали йому на тарілку тертий буряк, моркву чи яблучко. Поїсть, а тоді відкашляється: "Кх, кх". Каже мені: "Що ти хочеш, чого ти кричиш". А чоловіку: "Чого ти пиво п'єш, воно погане".  Внучці теж купили папугу. Цей теж знає вже чимало слів. Сяде внучці на плече і щебече: "Віка, учи уроки". Навчили його давати лапку. Зараз вчать вірш "Мішка косолапий", поки що вивчив тільки ці два слова", - розповідає Тетяна Карасьова.

Хвилясті папуги найбільш здібні до розмов, зазначає 53-річний Іван Карпенко. Чоловік близько 20 років розводить птахів.

"Існує думка, що навчити слів можна лише самців. Це не так. "Дівчатка" також піддаються, просто для цього треба більше часу. Якщо займатися хоча би 15 хвилин у день, то через три місяці пташка почне говорити. Пришвидшить  навчання диктофонний чи магнітофонний запис слів. Давати слухати можна й по півгодини", – радить Іван Іванович.

Поки папуга не вивчить перші слова, дзеркало у клітку чіпляти не слід.

"В клітці має бути годівниця, поїлка, дерев'яна жердинка і гойдалка.  Клітку із папугою не можна ставити на протязі і сонці. У спеку наливати у ванночку воду для купання. Якщо папуга розставляє крила, це означає, що хоче купатися. На ніч клітку можна накривати.  Так пташці буде затишно і вона не будитиме господарів. Годувати можна сумішшю з проса, вівса і соняшникового насіння. Папуги люблять творог, варене яйце, терту моркву або яблуко", - каже Іван Іванович.

Купляти папугу найкраще у віці від 40 до 50днів. Звертати увагу на пір'я, щоб не було скуйовдженим, а навколо клоаки було чистим. Хворий папуга мало рухається і не їсть. Самок і самців визначають по восковиці на дзьобі, в якому розміщені ніздрі. В самця вона синя, а у самки - коричнева або біло-блакитна. Линяють папуги двічі на рік. Це нормальне явище. В такий період птаха не зможе літати, тому треба дати їй більше спокою. Найбільш популярні кольори: голубий, зелений і жовто-зелений.

Хвилясті папуги, як і люди, можуть бути "правшами" і "лівшами". Це можна визначити у якій лапі тримають шматочок фрукту. Сплять по 10-12 годин за добу.  Раптом папуга вилетів із кватири, він спробує повернутися. Але може помилково залетіти в інші відкриті вікна чи балкони. В пошуках можна задіяти оголошення в сусідніх під'їздах, ринках, місцевих газетах, сайтах в інтернеті, зоомагазинах.

Зараз ви читаєте новину «Хвилястий папуга здатен вивчити сотню слів». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути