8 травня Євросоюз підготував Україні висновок про готовність до візової лібералізації. Проте напередодні саміту Східного партнерства у Ризі ЄС прийняв політичне рішення не давати Україні чітких орієнтирів щодо скасування візового режиму. Таке рішення було прийнято з двох причин. Перша - ескалація конфлікту на Донбасі, друга — позиція окремих країн-прибічників Росії. Зокрема, Італії та Австрії, які намагалися дестабілізувати питання надання Україні безвізового режиму. На цьому етапі ЄС висунув Україні розширені вимоги, які мали розмитий характер. Також наголошувалося, що термін моніторингу і прийняття кінцевого рішення в питанні скасування віз має зайняти рік. Після цього стало зрозуміло, що висновки ми отримаємо не раніше другої половини 2016 року.
За період між звітом ЄС та фінальною резолюцією на саміті у Ризі українське МЗС, Кабмін та президент провели колосальну роботу з лідерами європейських країн, результатом якої стало прийняття двох рішень. Перше, Україна погодилася з тим, що пакет вимог має бути розширений, але при цьому з нього будуть викинуті незрозумілі, розмиті формулювання. Фактично ми погодилися на перелік законів, який має прийняти Верховна Рада протягом наступних півроку. Серед них закони про державне фінансування політичних партій, бо це питання боротьби з політичною корупцією, про реорганізацію зміни міграційної служби. На рівні Кабінету міністрів має бути прийняте рішення про об'єднання всіх баз даних, з якими працюють українські прикордонники. Йдеться про бази самих прикордонників, СБУ, фітосанітарної служби, які непогоджені між собою. Також найближчим часом має бути призначений віце-прем'єр з європейської інтеграції, який буде все це координувати.
Також Європа, завдяки тиску Німеччини, скоротила Україні термін моніторинової місії з року до шести місяців. Тобто підсумковий звіт може бути оголошений наприкінці листопада.
Але до того часу Верховна Рада зобов'язана прийняти визначені закони. Тоді безвізовий режим в Україні запрацює в червні - вересні 2016 року.
Завадити прийняттю законів може лише відсутність політичної волі з боку влади, а саме голосування всередині коаліції. Формальних підстав для того, щоб процес гальмувався немає. Але голосування стане індикатором для кожної політичної сили. Бо покаже, хто з них сповідує проєвропейські цінності, а хто обслуговує інтереси Росії.
Коментарі