Пʼятниця, 17 лютого 2006 13:13

Взимку птахи шукають собі пари

Автор: фото: Андрій ЄЛОВІКОВ
Геннадій Фесенко вивчає птахів усе життя
Геннадій Фесенко вивчає птахів усе життя

З науковим співробітником Інституту зоології імені Шмальгаузена Геннадієм Фесенком, 51 рік, ми зустрілися в один із холодних днів. Уже котрий день стояли морози під 20, а саме те, про що розповів орнітолог, дуже мене здивувало. Виявляється, в Україну на зиму з далеких країв прилітає чимало птахів.

— Кажуть, скоро потеплішає, — сказав Фесенко, на ходу скидаючи пухове пальто. — Для птахів сильні морози — це біда. Вони витрачають величезну кількість енергії, а отже, треба знов і знов шукати їжу, щоб не замерзнути.

А чому вони взагалі до нас прилітають? У нас же не Африка — он як холодно!

— Знаєте, як не дивно, але для деяких з них вирій — це Україна. Багато наших птахів — тих, хто гніздиться і виводить потомство тут, — на зиму відлітають до тепліших країв, бо взимку не можуть знайти звичної їжі. Ті, хто живиться комахами — ластівки, наприклад. Але ще ж є й ті, що нікуди не відлітають — воронові, голубоподібні, інші.

Кого більше: наших, які відлітають на південь, чи тих, хто до нас прилітає зимувати?

— Звісно, наших, — не роздумуючи, відповідає Геннадій Васильович. — Уявіть собі: на території України гніздиться близько 270 видів птахів, 135 із них зимує тут. А до нас прилітає на зиму близько двадцяти видів. Наприклад, родич наших хижих птахів — зимняк. Він гніздиться в тундровій зоні, а зимує в нас, тримається на полях, біля скирт соломи, там знаходить їжу — мишоподібних гризунів, які зимою не сплять.

Цього року зимують в Азово-Чорноморському регіоні, а наступного — в Англії

А як можна дізнатися, звідки саме ті чи інші прибульці?

— Орнітологи ведуть візуальні спостереження, кільцюють пташенят.

Що, і граків кільцюють? Кажуть, взимку вони до нас прилітають аж із Сибіру!

— Це правда, прилітають. І їх кільцюють. Я сам, як був молодшим, по деревах лазив, граченят кільцював, — усміхається Фесенко. — А хто звідки? Зимняк, пуночка, лапландський подорожник, чечітки, дрібні горобині — із півночі європейської частини Росії. Інші — зі сходу: білолоба гуска, червоновола казарка, — до речі, червонокнижний вид. Вони гніздяться в тундровій зоні Західного Сибіру. Є також гості зі Скандинавії, переважно водоплавні, і серед них найрідкісніший вид гусей на Землі — мала гуска. Водоплавні птахи в нас дуже широко представлені, бо є придатні для зимівлі умови на узбережжях обох морів і на берегах дніпровських водосховищ. У м"які зими білолобих гусей у нас на півдні скупчується понад 100 тисяч, уявляєте? — захоплено говорить Геннадій Васильович. — Ще прилітає гарна пташка омелюх, влітку їх в Україні нема.

А ще ви могли б запитати мене про таку цікаву групу? Вони належать до гніздових, але на території України гніздяться тільки в горах. Це беркут і сапсан. Так-от: узимку їх можна побачити у будь-якому з регіонів України. Правда, це нелегко, бо обидва види занесені до Червоної книги України. Ось недавно мій колега на лівому березі під Києвом бачив сапсана. Каже, кілька днів там тримався, — мабуть, полював?

А що взагалі в пташиному житті взимку відбувається? Що вони роблять, коли не шукають їжі?

— О, в них дуже активне життя в цей час. Вони утворюють шлюбні пари — гуси, качки?

У таку холоднечу? Замість того, щоб думати про хліб насущний?

— Так. Вони мають завчасно готуватися до серйозних відносин, бо гніздовий період накладає на птаха відповідальність: він мусить продовжити свій рід. Правда, у різних видів свої закони. Гуси або лебеді утворюють дуже стабільні пари, вони змінюють партнера хіба що коли попередній загинув. А от качки? У них дивні шлюбні стосунки, особливо в самців. Вони можуть щозими змінювати місце, причому різко — скажімо, цього року зимують в Азово-Чорноморському регіоні, а наступного — в Англії. Зимує селезень з однією качкою, а гніздиться і потомство виводить з іншою. Наступної зими знаходить третю. От такі взаємини?

Птахам ксенофобія не властива

Чи бувають роки, коли птахи, які зазвичай зимують в Україні, не з"являються у нас?

— Так. Лапландський подорожник або пуночка можуть прилітати не щороку. Якщо м"яка зима і є корм ближче до місць гніздування, вони залишаються там. Це так звані інвазійні птахи — тобто ті, що з"являються нерегулярно.

А як у них складаються стосунки з місцевими птахами? Адже їх багато, і вони тут удома?

— По суті, немає якихось стосунків. Усі гуртуються у свої скупчення, або одновидові, або багатовидові, і тримаються біля місць, де є їжа. Ви знаєте, навіть наші птахи, які зимують удома, змінюють тип живлення і стають невибагливими. Така еластичність у живленні дає можливість пережити зиму і бути толерантними одне до одного. Конкуренція? Тільки не взимку. Серйозна боротьба за першість починається в межах виду тоді, коли йдеться про відтворення роду, тобто в гніздовий період. Це вже дуже серйозно.

То виходить, птахам ксенофобія не властива?

— Виходить, ні?

Зараз ви читаєте новину «Взимку птахи шукають собі пари». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Loading...
робота шеф повара Харьков тесты онлайн бесплатно