Колишнього військового лідера боснійських сербів генерала Ратко Младіча, напевно, вже немає в живих, вважає його дружина.
"У нас з ним не було контакту вже 10 років, він, вірогідно, мертвий, інакше він знайшов би спосіб зв'язатися з сім'єю", - розповіла Босілька Младіч.
Раніше сім'я Младіча, обвинуваченого в геноциді, зверталася до сербської влади з проханням оголосити його мертвим для того, щоб, нарешті, припинилися нападки на його родичів.
Сама Босілька Младіч 5 квітня з'явилася перед судом у Бєлграді: її звинувачують в незаконному зберіганні зброї. Вона заявила в суді, що автоматична рушниця і декілька пістолетів, знайдені в її будинку у Бєлграді під час поліцейського обшуку в 2008 році, належали її чоловіку.
Нагадаємо, в грудні минулого року скандальний сайт WikiLeaks оприлюднив звіт, в якому йшла мова, що Росія, можливо, приховує інформацію про місцезнаходження Ратко Младіча.
У дипломатичних документах під грифом "таємно" американський дипломат Дженніфер Браш передавала до Вашингтона у вересні 2009 року, що Мікі Ракича, радник президента Сербії Бориса Тадіча, сказав в ході бесіди, що Младіч може ховатися десь у Сербії, висловив припущення, що йому допомагають "іноземні джерела". При цьому він похмуро натякнув, що Москва, можливо, має в своєму розпорядженні кращу інформацію про становище Младіча, ніж сербський уряд
Младіч є найбільш розшукуваним військовим злочинцем колишньої Югославії. У ході громадянської війни в Боснії і Герцеговині в 1992-1995 років він командував армією Республіки Сербської (РС). Міжнародний трибунал для колишньої Югославії (МТКЮ) звинувачує Младіча в геноциді, злочинах проти людяності, порушенні законів і звичаїв ведення війни у зв'язку з етнічними чисток, а також у терорі проти мирного населення під час облоги боснійської столиці Сараєво, захоплення заручників з числа персоналу ООН в травні і червні 1995 року і геноциді мусульманського населення міста Сребреніца в липні 1995 року, коли було вбито вісім тисяч мусульман.
Представники МТКЮ припускають, що Младіч переховується десь у Белграді, у чому йому допомагають колишні соратники по збройній боротьбі. Уряд Сербії зі свого боку неодноразово заявляло, що не має в своєму розпорядженні твердими доказами того, що Младіч перебуває на території країни. Сербські спецслужби неодноразово проводили спецоперації по затриманню Младіча. Проте всі їхні спроби не приносили результатів.
Сім'я Младіча в середині червня подала заяву до суду з проханням оголосити його померлим. Повідомлялося, що родичі Младіча вирішили піти на цей крок через майнових питань, а також з причини переслідувань, з якими вони стикаються.
Сім'я заявляла, що Младіч був дуже хворий і не зміг би вижити без постійної медичної допомоги. За їх словами, Младіч у 2006 році переніс інсульт, а також мав проблеми з серцем і шлунком. Однак Сербська суд відхилив це прохання "з процедурних причин".
За сербськими законами, родичі можуть вимагати в суді у сімейних питань визнання людини загиблим, якщо йому більше 70 років і з моменту його зникнення пройшло більше п'яти років. Младіч народився в 1943 році, і якщо він живий, йому зараз 67 років.
Коментарі