
У Російській Федерації фіксується значне зниження обсягів виробництва і продажу сільськогосподарської техніки через посилення західних санкцій.
На російському ринку сільськогосподарської техніки зафіксоване значне падіння продажу, попри те, що аграрії відчувають потребу в оновленні технічного парку. Про це повідомила Служба зовнішньої розвідки України.
За даними розвідки, у першому кварталі 2025 року обсяг продажу сільгосптехніки в Росії знизився на 32,9% порівняно з аналогічним періодом минулого року і становив 473,3 мільйона доларів. Особливо суттєве скорочення спостерігалося у сегментах зернозбиральних і кормозбиральних комбайнів, тракторів, плугів і культиваторів.
Падіння стосується не лише продажу, а й виробництва. Згідно з офіційною статистикою, у січні–лютому обсяг виготовленої техніки зменшився більше ніж на 11% порівняно з відповідним періодом 2024 року.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЄС готує нові санкції проти РФ через відмову припинити вогонь - Мерц
Однією із ключових причин такої ситуації стало посилення західних санкцій, які суттєво обмежили доступ російських підприємств до технологій, імпортних комплектувальних, програмного забезпечення та фінансових інструментів. Як наслідок, пояснили у СЗРУ, багато виробників не можуть підтримувати рівень якості, а споживачі змушені відмовлятися від оновлення техніки через зростання цін і зниження доступності.
Крім того, за даними розвідки, у РФ посилився фінансовий тиск на аграрний сектор. Ключова ставка перебуває на рівні 21%, через що банки скорочують кредитування сільгоспвиробників, а доступ до пільгових програм фактично зникає. Водночас рентабельність агросектору знижується, інфляція зростає, а нестача кадрів і витрати на зарплати поглиблюють кризу.
Ситуацію ускладнює і запровадження з початку 2025 року підвищеного утилізаційного збору на сільгосптехніку. Це додатково підвищує вартість як імпортної, так і вітчизняної продукції, роблячи її ще менш доступною для фермерів. Як зазначили у СЗРУ, надалі, до 2030 року, збір індексуватиметься на 15% щорічно.
Усі ці чинники – у комплексі з геополітичним тиском і економічною ізоляцією – призводять до глибокої стагнації ринку сільгосптехніки в Росії. Там підкреслили, що передумов для покращення ситуації в найближчому майбутньому наразі не спостерігається.
20 травня Рада ЄС у закордонних справах має затвердити 17-й пакет санкцій Європейського Союзу проти Росії. На додачу до нього - ще три пакети санкцій.
Коментарі
1