У польському Любліні на території колишнього концтабору Майданеку поставлять пам'ятник українському греко-католицькому священику Омеляну Ковчу, якого вважають символом примирення і згоди між людьми.
Відповідне рішення міськрада затвердила рік тому. Пам'ятник буде створено з ініціативи Люблінського фонду духовної культури пограниччя. Його виготовленням займається київський скульптор Олександр Дяченко. Про це повідомило видання "Наше слово".
На пам'ятнику буде напис польською, українською мовами та івритом з фрагментом листа отця до сім'ї, де він просить не намагатися звільнити його з концтабору: "Тут ми всі рівні: поляки, євреї, українці, росіяни, латиші та естонці. Я єдиний священик серед них. Я навіть не можу собі уявити, як вони будуть тут без мене. Тут я бачу Бога, який однаковий для всіх нас, незалежно від наших релігійних відмінностей. Можливо, наші церкви різні, але один і той самий Великий і Всемогутній Бог веде нас. Коли я молюся, кожен теж молиться... Вони вмирають по-різному, і я допомагаю їм пройти цей маленький місточок до вічності".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Перед обличчям нинішніх загроз - історики закликають згадати жертв українсько-польської війни
Омелян Ковч народився 20 серпня 1884 р. у селі Космач на Косівщині в родині священика. У 1919-1921 роках він служив капеланом в Українській Галицькій армії. Після початку Другої світової війни виступав проти переслідування людей різних національностей, у тому числі хрестив і рятував євреїв, відвідував їх у гетто і заборонив своїм парафіянам брати участь в антиєврейських діях.
У січні 1943 року отця Омеляна Ковча заарештували і ув'язнили в концтаборі Майданек. Отець до останнього дня життя сповідав і причащав в'язнів концтаборуКовч помер від флегмони ноги, що призвела до серцевої недостатності.
У 2001 році Папа Римський Іванн Павло II проголосив отця Омеляна Ковча блаженним мучеником разом з іншими мучениками греко-католицької церкви.
Коментарі