Падіння в Сирії режиму диктатора Башара Асада є стратегічною політичною поразкою Москви.
Водночас втрата військових баз у Сирії може серйозно підірвати здатність Кремля здійснювати операції в Африці, свідчить звіт американського Інституту вивчення війни (ISW).
"Це послабить позиції РФ в Лівії та країнах на південь від Сахари, а також поставить під сумнів її вплив на африканські авторитарні режими. Російська військово-морська база в Тартусі забезпечувала логістичну підтримку для операцій Кремля на Африканському континенті. Її втрата порушить ротацію особового складу, поповнення запасів і здатність Росії проєктувати військову силу в регіоні. Особливо це торкнеться операцій у Лівії та країнах Африки на південь від Сахари, де Кремль прагне зберегти свій вплив", - йдеться у повідомленні.
Кремль може посилити присутність у Лівії чи Судані у спробі компенсувати втрати, але відсутність офіційних угод з цими країнами та слабка інфраструктура ускладнюють ці плани.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Розповіли, звідки вилетів російський літак з Асадом у Сирії
"РФ використовувала Сирію як плацдарм для підтримки своєї присутності в Африці. Втрата цього опорного пункту матиме руйнівний ефект на її операції в Лівії та регіоні Сахеля", - зазначають експерти.
Падіння сирійського режиму Асада стане додатковим викликом для російської стратегії.
"Крах режиму Асада і нездатність Росії його зберегти завдасть значної шкоди глобальному іміджу РФ як надійного союзника, а також поставить під питання її вплив на африканських авторитарних режимів, яких Росія прагне підтримувати, і її ширшу геополітичну мету - позиціонувати себе як глобальну наддержаву", - вважають аналітики.
Зранку 8 грудня сирійські повстанці оголосили про звільнення столиці Сирії міста Дамаск. Асад втік.
Агенція Reuters писала, що існує "дуже висока ймовірність", що Асад 8 грудня міг загинути в авіакатастрофі.
Водночас Росія ще вдень заявила, що внаслідок переговорів із повстанцями Башар Асад ухвалив рішення залишити президентський пост і покинув країну, давши вказівку здійснити передачу влади мирним шляхом.
Головне управління розвідки Міноборони України назвало дезінформацією повідомлення про авіакатастрофу літака з Асадом.
Коментарі