Німецькі слідчі встановили, що вибухи на підводних газопроводах "Північний потік" були диверсією.
Це збігається з попередніми висновками Швеції, пише The Wall Street Journal із посиланням на заяви офіційних осіб, знайомих із розслідуванням.
"Не вдалося остаточно пов'язати підрив із якимось одним учасником, але німецькі офіційні особи кажуть, що вони працюють, виходячи із впевненості, що за вибухами стоїть Росія. Внаслідок вибухів виникли витоки, які торкнулися трьох із чотирьох труб, що є частиною газопроводів "Північний потік" і "Північний потік-2", прокладених дном Балтійського моря для транспортування природного газу з РФ до Європи", – йдеться у повідомленні.
Москва заперечує свою відповідальність і заявляє, що вибухи були терактом проти інтересів Росії. Попереднє шведське розслідування дійшло висновку, що вибухи, які сталися наприкінці вересня, були спричинені диверсією, але не назвали винного.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росію не допустили до розслідування вибухів на "Північному потоці"
"Малоймовірно, що диверсія була скоєна військовим підводним човном. Одна з теорій атаки полягає в тому, що вибухові пристрої були спущені з корабля, а потім висаджені в повітря дистанційно", – заявили німецькі офіційні особи.
Єдиним трубопроводом, не пошкодженим вибухами, стала одна із двох ниток "Північного потоку-2". Німеччина відмовилася сертифікувати газопровід після нападу Росії на Україну. Президент Володимир Путін минулого тижня звинуватив Захід у зриві постачання енергоресурсів і заявив, що "достатньо лише відкрити кран", щоб відновити постачання газу до Німеччини непошкодженою трубою, натякаючи на "Північний потік-2".
Залишивши одну нитку після атаки, Росія намагається посилити тиск на німецьких політиків. Водночас уряд ФРН не планує запускати газопровід "Північний потік-2".
Федеральна прокуратура Німеччини порушила кримінальну справу за фактом терактів, запідозривши диверсію.
Глибина моря у районі, де сталися вибухи, становить майже 70 м. Через глибину та погодні умови, зокрема підводні течії, німецькі слідчі не змогли використати водолазів. Натомість вони покладалися на морські підводні безпілотники та кораблі на поверхні.
Безпілотники підводних човнів та кораблі, оснащені гідролокаторами та відеокамерами, сканували ділянки труб, пошкоджених вибухами. Фото з місць вибухів показують, що вибухівка мала потужність майже 500 кг у тротиловому еквіваленті.
Німеччина, Данія та Швеція підтвердили вибухи на газопроводі "Північний потік". Заявили, що причиною витоків у двох нитках газопроводу стали влаштовані кимось вибухи.
26 вересня стало відомо про падіння тиску на одній із ниток газопроводу "Північний потік-2". З'ясували, що розгерметизація сталася у водах Данії. Агентство Reuters писало, що трубопровід був заповнений 300 млн м³ газу, перш ніж Німеччина відмовилася від його використання.
За даними ЗМІ, Сполучені Штати Америки кілька тижнів тому попередили уряд Німеччини про можливі атаки на газопроводи в Балтійському морі. Відповідною інформацією з офіційним Берліном поділилися джерела ЦРУ. Представник уряду ФРН відмовився коментувати цю інформацію.
Німецькі спецслужби припускають, що три труби газопроводів "Північний потік-1" і "Північний потік-2" в Балтійському морі можуть стати назавжди непридатними для використання після ймовірних актів диверсії. Західні країни називають те, що сталося, актом саботажу з боку РФ.
Коментарі