На Вінниччині 55 людей подали документи на відшкодування вартості придбаних доїльних апаратів. Найбільше охочих повернути гроші в Могилів-Подільському, Літинському, Калинівському та Козятинському районах.
51-річна Галина Шевчук із села Куманівка Козятинського району у вересні цього року придбала доїльний апарат Брацлавського молокозаводу за 5,3 тис. грн.
— Маємо чотирьох корів. Молоко здаємо, а приймальники за видоєне руками платять менше, тому вирішили взяти доїльний апарат, — пояснює.
У Куманівці молоко приймає Андрушівський молокозавод Житомирської області. Із листопада платять по 2,5 грн/л. Місяць тому давали на 50 коп. більше.
У Куманівці корів тримають майже в кожному дворі. Це основний заробіток селян.
— У нас ще три двори придбали доїльні апарати, — продовжує Галина Шевчук. — Це на руки легше, і молоко чистіше.
Щоб повернути кошти за придбаний апарат, селянка звернулася в Єдиний державний реєстр тварин у Вінниці. Узяла довідку, що корови паспортизовані та занесені до загального реєстру. Потім написала заяву в районне управління сільського господарства.
38-річна Оксана Якименко з села Селище Літинського району щодня здає 120 л молока. Навесні придбала доїльний апарат на двох із сусідом 47-річним Миколою Іванченком.
— Узяли за 8 тисяч гривень. Є й дешевші, та сусід каже, такий довше служитиме, бо в ньому алюмінієвий бачок і залізні трубки. У дешевих бачок пластмасовий. До того ж цей апарат доїть дві корови зразу.
Оксана веде у хлів.
— Не пам'ятаю, щоб у грудні корів у поле гнали, але ж тепло, чого в хліві стояти, так хоч пройдеться, воздухом подихає, бур'янця з'їсть, — каже.
Приносить у відрі теплу воду, обмиває дійки. До доїльного апарата підключає одразу дві корови.
— Оце молоко — наш єдиний заробіток, — розповідає. — Я маю шість корів, сусід — чотири. Спочатку сусід доїть своїх корів, а потім я. За апарат ніколи не сварилися. Оформилися з Миколою як фермерське господарство, здаємо молоко дорожче. От зараз у нас приймають молоко по 3 гривні за літр, а в селян по 2,5. Хочу повернути гроші за доїльний апарат. Почала збирати документи ще в жовтні. Зразу мова йшла про те, що держава поверне нам 5 тисяч гривень. Зараз суму зменшили до 1200.
В обласному управлінні сільського господарства кажуть, що виплати призупинили 8 грудня.
— Гроші мали відшкодувати тим людям, які цього року придбали доїльний апарат і мають не менше як три корови, — каже начальник обласного управління агропромислового розвитку Микола Неїлик. — Але поки що коштів нема. Кабмін прислав лист, у якому повідомив про це. Чи взагалі відновлять виплати — невідомо.
140 000
корів тримають у приватних господарствах жителі Вінницької області. 34,9 тис. голів худоби — у фермерських господарствах. Понад 70% молока збирають від населення.
Коментарі