Від початку купального сезону в області втонуло 50 людей. Наймолодший,
5-річний хлопчик утопився в селі Завітне Бершадського району. Кожного другого потопельника шукають водолази.
— Спочатку родичі намагаються самі пірнати і знайти, думають, що справляться без нашої допомоги. Беруть так звані металеві кігті, сідають на лодку і пробують пройтися по дну. Але це неефективно, та ще й травмують тіло. Буває, витягуєм труп без ока чи без носа, а то дядькові якомусь живіт подерли, — каже водолазний фахівець аварійно-рятувального загону спецпризначення 49-річний Сергій Губань.
Де найбільше потопельників?
— У Немирівському районі, там тече річка Південний Буг, багато порогів і каміння. Люди бездумно пірнають, стрибають. Один стрибнув — повезло, а інший ударився головою об камінь, і все, понесло по течії.
Найглибші колишні кар'єри, які позаливали водою. Наприклад, у селі Могилівка Жмеринського району глибина кар'єру понад 50 метрів, але вода там чиста, зручно купатися, хоча й небезпечно. Через те, що багато води, вона не вся прогрівається. Заплив на середину, схватила судорога — і тіла не знайдуть. За правилом, водолази спускаються до 25 метрів, глибше — ні. Тоді чекаємо, доки труп спливе на поверхню. За ті кар'єри відповідають місцеві селищні ради. Вони мають їх обгородити і встановити таблички, що купатися там заборонено, або обладнати пляжі.
На яких водоймах є рятувальники?
— На пляжах у Вінниці, Ямполі, Могилеві-Подільському, донедавна були в Брацлаві Немирівського району. Але місцеву рятувальну станцію ліквідовують через нерентабельність.
Як уберегтися на воді?
— Бути обережними на надувних матрацах, особливо не давати їх дітям. На них найчастіше перекидаються у воду люди, які не вміють плавати. Заборонено стрибати з мостів, підпливати до моторних суден, веслових човнів, катамаранів. Часто люди випивають, лізуть у воду. Вважають себе героями і намагаються перепливти річку.
24
водолази працюють в області. За Союзу їх було 150, тоді працювали у дві зміни.
Коментарі