Київська міська територіальна виборча комісія закінчила реєстрацію кандидатів на посаду мера. Змагатимуться 19 осіб. Вибори відбудуться 25 травня одночасно з президентськими.
— Раніше була партійна система, тепер же дозволили самовисуватися. Аби хоч якось обмежити кількість кандидатів, наприкінці квітня ввели обов'язкову грошову заставу — 51 964 гривні. Загалом кількість охочих лишається в межах попередніх виборів, — коментує експерт Інституту політичної освіти 33-річний Олександр Солонтай.
У кого найбільше шансів перемогти?
— Лідером змагання сьогодні є Віталій Кличко. Але треба придивлятися до всіх потенційних конкурентів, які можуть його здолати. Він уже двічі програвав вибори мера Києва, тому докладатиме величезних зусиль, щоб цього не сталося втретє. Володимир Бондаренко, Леся Оробець і Микола Катеринчук добре розуміють, що за три тижні травня все може змінитися. Вони також є фаворитами. Ситуація в країні така, що можуть бути різні перепади рейтингів. Уже колись Черновецький вискочив на фоні боротьби Кличка з Омельченком. Подібне може статися і зараз — уперед вийдуть нові політики, на яких у киян сьогодні величезний запит.
На які групи можна розділити кандидатів?
— Серед усіх є як реальні кандидати, так і технічні. Останні, про яких нічого не чули, традиційно використовуються для судових позовів, відтягування голосів, впливу на роботу комісій, підрахунку. Також є кандидати "для розкрутки". Наприклад, наймолодший народний депутат Андрій Іллєнко, підприємець Олег Дерев'янко, міський голова Калуша Ігор Насалик. Вони виконують допоміжну функцію — тягнуть свої партії.
Від кого можна очікувати несподіванок?
— Найбільших — від фаворитів. Це люди, які справді хочуть перемоги, але в кожного з них різна ситуація. У Кличка та Катеринчука рейтинг падає, а в Бондаренка та Оробець — зростає. Ситуація така, що навіть соціологи не можуть спрогнозувати, чи втримається лідер і хто опиниться на другому-третьому місцях, тобто очолить міську опозицію.
Серед кандидатів є колишні міські чиновники. Чи потрібні вони постреволюційному Києву?
— Очевидно, вони вибори програють. Але своїм висуненням показують, що хочуть працювати на киян ще. Тому нова влада повинна співпрацювати з ними, аби витягнути для міста максимум позитиву, досвіду та контактів.
Чи можна до цієї посади допускати бізнесменів?
— Ні. У нас є досвід із Черновецьким та його командою. Люди, які голосують за таких кандидатів, думають: у бізнесменів більше досвіду в господарстві. Але потім виявляється, що вони продовжують займатися власним бізнесом, а не містом. З іншого боку, наймати менеджерів із бізнесу на ключові посади треба, але не на місце міського голови. Кваліфікований менеджмент столиці дуже потрібен. Новий мер має на відкритих конкурсах залучати найкращих управлінців з економіки, зокрема іноземних фахівців. Та не для політичних рішень — для реалізації конкретних проектів.
Кандидати на посаду мера
– Віталій Кличко, лідер парламентської фракції УДАР;
– Микола Катеринчук, голова Європейської партії України;
– Олег Дерев'янко, від Української народної партії;
– Олексій Мочанов, автогонщик, від Демократичної партії;
– Олександр Комнацький, від Комуністичної партії;
– Геннадій Балашов, підприємець, від Політичної партії;
– Володимир Бондаренко, глава Київської міськадміністрації, від партії "Батьківщина";
– Андрій Іллєнко, нардеп-"свободівець";
– Олександр Омельченко, екс-мер Києва, від партії "Єдність";
– В'ячеслав Кириленко, нардеп, від партії "За Україну!";
– Леся Оробець, позапартійний нардеп;
– Людмила Василенко, гендиректор компанії "Агробонус";
– Іван Салій, колишній глава Київської міськадміністрації;
– Ігор Насалик, мер Калуша Івано-Франківської області;
– Віктор Смалій, адвокат;
– Валерій Кандрук, президент компанії "Фармпланета";
– Віктор Довгий, тимчасово безробітний;
– Андрій Миргородський, проектний директор компанії "Проектні системи ЛТД";
– Дарт Вейдер, від Інтернет партії України.
Коментарі