понеділок, 25 грудня 2006 17:11

"Своїм стрибком я випередила час"

Автор: фото: Андрій ШМАТОВ
  Інеса Кравець каже, що ніколи б не стрибнула з парашутом
Інеса Кравець каже, що ніколи б не стрибнула з парашутом

На легкоатлетку Інесу Кравець, 40 років, після Олімпіади-2000 в Сіднеї махнули рукою: мовляв, стара вже та й травми дістали. Але на зимовому чемпіонаті світу-2003 стрибунка зайняла друге місце. А восени

2005-го в 39 років народила першу дитину — доньку Дашу.

Інесо, як ви почуваєтесь у ролі матері?

— Добре, але все це важко, — зітхає вона. — Дітей все-таки краще народжувати в 20 років. У моєму віці пологи складні. У 39 років довелося присвячувати себе лише дитині.

Розмовляємо в ресторані "Кобзар" на Хрещатику. П"ємо чай.

1995 року на чемпіонаті світу в Гетеборзі (Швеція) Інеса встановила світовий рекорд у потрійному стрибку — 15,50 м. Його і досі ніхто не побив.

Часто уві сні бачите той стрибок?

— Його — ні, а спорт у снах бачу часто. Сниться, як переодягаюся перед змаганнями.

Не дивуєтесь, що ваш світовий рекорд тримається вже 11 років?

— Я просто випередила час цим стрибком. Досі мої найкращі результати набагато перевершували тодішні рекорди. Наприклад, коли найвище досягнення дорівнювало 14,45, я стрибнула на 14,90. 15,50 — це на 41 сантиметр краще, ніж попередній рекорд.

Якщо Сергій Бубка на один сантиметр увесь час поліпшував світові досягнення, це відчувалося. До того ж із жердиною простіше — там сам додаєш стільки, на скільки відчуваєш себе спроможним стрибнути. У потрійному ж просто розумієш — гарний стрибок чи ні, але проконтролювати до сантиметра не можеш.

У ваші часи була досить серйозна конкуренція в потрійному стрибку, зараз — домінує росіянка Тетяна Лебедєва. Це погано чи добре?

— Лебедєва дійсно найсильніша. Але завжди краще, коли є гідна конкуренція. Це стимулює та сприяє покращанню результатів.

Ви ніколи не шкодували, що стали професійною спортсменкою?

— Не жалкую. Може, тому, що в мене не було іншого вибору. Батьки — тренери. Ким я могла стати? Мріяла я про балет. Також подобалася спортивна гімнастика, і мене таки привели до секції. Але я вже в дитинстві була високою, і мамі сказали: "Ну яка з неї гімнастка?" І справді, вчепилася я в ті бруси, а ногами майже до підлоги дістала.


Коли ви прийняли рішення піти зі спорту? Чому не залишилися до Олімпіади-2004 в Афінах?

— В Афінах у мене не було жодного шансу виступати, адже я перенесла дві складні операції на ногах. Останній раз серйозно стрибала 2003 року на зимовому чемпіонаті світу, завоювала там нагороду. Потім знову постало питання про операцію. Я зустріла у Фінляндії свого лікаря, який мене "різав" раніше, і він запросив до клініки знову. Але я вирішила, що досить.

Дитину краще народжувати в 20 років

Коли говорять, що в спортсмена щось боліло, але він виступав через "не можу", я в це, пробачте, просто не вірю. Значить, у людини не так сильно боліло. Є такий біль, який несила терпіти, радше, можна знепритомніти. Узагалі вважаю, що такі подвиги нікому не потрібні.

Ви досягли успіхів і в професії, і як жінка здаєтесь щасливою. Завдяки чому?

— Багато хто думає, що я успішна бізнес-леді, маю ресторан, але це власність чоловіка. Хоча, як усі жінки, обов"язково даю Сергієві якісь поради щодо оформлення, якихось закупок. Нерідко ми разом їздимо вибирати товар, але я більше за компанію.

Але ви ніколи не хотіли залишитися в спорті — як тренер чи функціонер?

— По-перше, у мене навіть не було часу, щоб серйозно над цим замислюватися. Коли не виступала, заліковувала травми, потім знову щоденні важкі тренування. А коли це пішло з мого життя, зацікавилася рестораном чоловіка, виникло бажання допомогти Сергієві. Думаю, кожній жінці приємно спробувати себе в ролі дизайнера. До того ж бачила, як працювали тренерами батьки — ніяких тобі вихідних та свят. Собі такої долі не хотіла. Взагалі, кожен має займатися тим, що в нього краще виходить. Зовсім не впевнена, що стала б гарним наставником для когось.

А що вам ближче — західна модель (спочатку зробити кар"єру, а потім думати про створення родини та народження дітей) чи наша, слов"янська?

— Звичайно, західна. Діти і нічого більшого — це неправильно. Лише жінка, яка є профі в якійсь сфері, реалізувала себе, може щось дати своїй дитині. Домогосподарка — це теж добре, але для цього треба мати особливий характер. Однак, незважаючи на все сказане, впевнена: яких би висот не досягла жінка, наприклад, в спорті, бізнесі, політиці, головне — народження дитини.

Ваш чоловік має відношення до спорту?

— Так. Він майстер спорту зі стрибків з жердиною. Але закінчив кар"єру набагато раніше, ніж я — 1993 чи 1994 року. Причина аналогічна — травми, операції. Мені не дуже подобаються чоловіки-спортсмени. Не хотіла, щоб він продовжував тренуватися. Три місяці відпочивав від всього, а потім прийняв рішення іти у бізнес. Легка атлетика — не та дисципліна, де можна заробляти нормальні гроші, щоб годувати родину.

Чи сходяться ваші погляди у вихованні дитини?

— Не сходяться. Я дозволяю Даші все, окрім того, що може загрожувати її життю. А Сергій каже, що багато чого треба забороняти, дитина розпещена. А як можна розпестити дитину, якій ще немає півтора року?

Ви кого більше хотіли — хлопчика чи дівчинку?

— Завжди хотіла лише дівчинку. Вважаю, виховувати дочку цікавіше.

Маєте суто жіночі слабкості?

— Так, я справжня боягузка. Хоча це не дуже асоціюється з таким травмонебезпечним видом спорту, як потрійний стрибок. Але екстрим не для мене. Наприклад, із парашутом ніколи не стрибнула б. І авто воджу обережно.

1966, 5 жовтня — народилася в Києві
1992 — стала срібним призером Олімпіади зі стрибків у довжину
1995 — перемогла на чемпіонаті світу, встановивши світовий рекорд — 15 м 50 см
1996 — стала олімпійською чемпіонкою, встановивши рекорд Ігор — 15 м 33 см
2003 — повернувшись у великий спорт після дворічної дискваліфікації, виборола друге місце на зимовому чемпіонаті світу
2005, 4 жовтня — народила доньку Дашу

Зараз ви читаєте новину «"Своїм стрибком я випередила час"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути