21-річний Олег Верняєв — найкращий спортсмен України 2014-го. У жовтні здобув "золото" чемпіонату світу зі спортивної гімнастики у вправах на брусах. А кілька тижнів тому виграв європейську першість у багатоборстві.
Напередодні цього турніру ми зустрілися з гімнастом на олімпійській базі у Кончі-Заспі.
— Тільки взуття зніміть, будь ласка. Мені ще пару вправ і поговоримо, — каже Олег перед входом до гімнастичної зали. — Ось у таких умовах доводиться тренуватися. Подивіться збоку на коня, бачите вм'ятини? А ось той зелений мат, продавлений. Такого не має бути. Добре, що спортсмени з нормальних країн не бачать, в яких умовах доводиться займатися.
Нормальні країни — це які?
— Європа, Азія, Росія, латиноамериканські. Щоправда, останні всі в Сполучених Штатах тренуються.
Через умови для тренувань суперники мають перевагу перед змаганнями?
— Залежно від рівня спортсмена. Звісно, якість підготовки там вища.
— Там хоч на голову, хоч на ноги приземляйся, жодної загрози для здоров'я чи життя. А те, що в нас, там навіть за зал не сприймають, — долучається Геннадій Сартинський, тренер Олега. Через нього спортсмен зараз відмовляється виступати за інші країни. Зокрема, Росію. Сартинський не хоче переїжджати.
Знову звертаюся до Верняєва.
Нещодавно ви критикували українську федерацію гімнастики. Мовляв, вона з'являється у часи перемог. Не боїтеся, що чиновники пригадають ці слова?
— Багато хто говорив, що я вчинив неправильно. Але поки що живу, тренуюся, — сміється. — Втім, я нічого поганого не казав: лише так, як воно є. І це далеко не все, багато про що ми не говоримо і не показуємо.
Перепрошує, бо треба зробити ще одну вправу на коні. "Ширше, спокійніше! Молодець!" — підказує тренер. За 2 хв. повертається на лавку, п'є мінералку.
Не шкодуєте, що відмовилися виступати за Росію? Вдруге можуть і не запропонувати?
— Ця пропозиція залишається дійсною. Це не той випадок, коли ти відмовив, на тебе образилися — і все. Якби щось змінилося і ми з тренером вирішили, я домовився б. Наприклад, телефоную до певної країни і мені дають стовідсоткову гарантію, що я виступатиму на Олімпіаді — можна їхати.
— Навіть, коли Олег відмовив, там сказали: пам'ятайте, якщо зміните свою думку — ви перші у черзі, наша пропозиція залишається в силі, — додає Сартинський.
"Треба вибирати країну, де потім жити". Так відповіли щодо працевлаштування у Росії. Там жити не можна? — запитую Олега.
— Можна, тим більш із зарплатами, що пропонують. Всі рвуться в Європу, я сам туди прагнув. Але тренер сказав: це лише перше враження, що там усе еталонне. Коли став бувати в Європі частіше, зрозумів: той світ не для наших людей. Принаймні, для мене. Там усе інакше, мені там було б важко. А з росіянами спілкуватися набагато легше, мова однакова.
— Взагалі, якщо брати відносини Росії з Україною, одна річ, коли зустрічаєшся там з родичами або друзями. Інша — якщо йдеш на той бік і виступаєш проти своєї країни. Тому він залишається тут, як би складно не було. Прапор ми чий підіймаємо? Український, — додає Геннадій Людвігович.
Колишній капітан київського "Динамо" Олег Лужний нещодавно запропонував депортувати гравців, які їдуть до Росії заробляти.
— Кожен має право на свою думку, — каже Олег. — Я більше згоден з Олександром Усиком, що на бій виходять не прапори Росії та України, а боксери. Не треба плутати спорт з політикою. Якщо мій друг зараз у Росії, я що, маю прийти і сказати: все, ти мій ворог? Це безглуздо.
Ви вболіваєте за "Шахтар". Часто дивитеся його матчі?
— Серйозні всі дивлюся. Лігу чемпіонів, зокрема.
Як сприйняли поразку від "Баварії" — 0:7?
— Перший гол не бачив, потім м'ячі один за одним залітали. Вважаю, гру зламав суддя. Зрозуміло, "Баварія" була фаворитом. Але так ламати гру — теж не діло. А в чемпіонаті України якщо "Шахтар" не переможе — нічого страшного. Важкі періоди бувають у всіх, тим більш, хлопці не грають удома, і це дається взнаки.
Важко було 2014 року переключатися на спорт на тлі політичних подій?
— Намагався не думати про це, інакше дах поїхав би. Старався добре робити свою справу, і це відволікало. Тим більше, ми також захищали й захищаємо честь країни. Тільки зі спортивного боку.
Родичів із Донецька давно бачили?
— Десь півтора року тому. Слава Богу, інтернет з мобільним зв'язком є, можна поспілкуватися.
Морально було важко переїжджати з Донецька до Києва?
— Тягаря не відчував, адже їхав займатися гімнастикою. Гімнасти один одного більш-менш знали. Тож не було проблем з адаптацією. Тим більше, що школу я до того часу закінчив: четвертий та сьомий класи "проскочив" екстерном. Була така можливість через спорт.
Скидає взуття, ноги обмотані спеціальним пластирем.
— Ось на нього витрачаємо з тренером у місяць власні мінімум 3 тисячі гривень. Це — комплект зі 100 штук. Але без того ніяк — в мене зараз проблеми з ногами. Це відповідь на запитання, на що витрачаємо призові. Відновлення, реабілітація — все за свій рахунок. Аптеку взагалі наполовину "зрізали". Лікар крутиться як може. Хлопці з Азербайджану, Росії нам теж допомагають чим можуть. Добре, що Національний олімпійський комітет і його президент Сергій Бубка частково вирішують питання з фінансуванням.
Ви мали робити операцію на гомілкостопі.
— Зробили, але згодом чекає ще одна. Добре, що в Словенії вправи були без навантажень на хвору ногу (на початку квітня Верняєв виграв етап Кубка світу в Любляні у вправах на коні. — "ГПУ").
Хірургічне втручання було в Німеччині. Показав у нас лікарю. Каже, що не бачить сенсу різати. Зробив магнітно-резонансну терапію у Німеччині — надрив зв'язки, скупчення рідини з кров'ю. Робили дірки у кістках, вичищали. Зв'язку треба буде оперувати, після цього чотири місяці відновлення. Але до Олімпіади (влітку наступного року. — "ГПУ") оперуватися не буду.
Ваш найулюбленіший снаряд у гімнастиці?
— Бруси. Але й на інших снарядах теж цікаво, якщо робимо якусь нову вправу, елемент.
Як подолали хвилювання перед першим серйозним змаганням?
— Виступали в Глазго, а там був поганий кінь. Через брак часу нормально спробувати всі снаряди не вдалося, кінь виявився слизький. У перший день руки поїхали, я на спину приземлився. Другий день — на голову, в мене аж зірочки перед очима попливли. Але за півгодини пішов виступати.
Тренувальний процес перед чемпіонатом світу відрізняється від звичайного?
— В кожного своя голова на плечах. Якщо тобі на змаганнях нічого не треба, роби що хочеш, харчуйся теж як і де хочеш. Зранку, вдень не їж, увечері три бутерброди, чотири чашки чаю, кілограм печива — зранку в тебе плюс три зайві кілограми. Якщо ставиш високі завдання — все робитимеш адекватно й розумно. Все індивідуально, залежить від навантаження на змаганнях, кількості вправ, тривалості турніру.
Сильно відчуваєте, коли зал підтримує суперника?
— Завжди підтримують місцевих. Китайці на чемпіонаті світу сильно за своїх уболівали. Але завжди є міжнародні друзі, підтримку яких відчуваєш. Хоча під час виконання вправи цього не помічаєш, лише потім, коли зістрибуєш.
— В Америці, пам'ятаю, був випадок, — згадує Геннадій Сартинський. — Ми помилилися на коні, американець захопив лідерство, але вдалося наздогнати. Останню вправу Олег виконував першим разом з американцем та японцем. Коли зробив — а зробив просто чудово, зістрибнув, — зал мовчить, хоча зазвичай аплодує. А тут — тиша. Підходить до мене, питає: "А чому вони мовчать?" Я йому: "Бо зрозуміли, що ти виграв".
На вулиці вас упізнають?
— Та ні, в нас такого немає, ми не футболісти, — відповідає Олег. — Рекламні контракти теж не пропонували.
Вас визнали найкращим спортсменом країни-2014. Отримали сертифікат на 50 тисяч гривень. Як плануєте витратити ці гроші?
— Як завжди — придбаю екіпірування. До того ж у хлопців операції, ми всі скидаємося, допомагаємо, як можемо. Вартість однієї — 27–30 тисяч гривень.
Про що мрієте?
— Звичайно — перемогти на Олімпіаді. Але так само сильно хочу, щоб скінчилася війна і країна почала розвиватися. Тоді все буде нормально.
Машину подарував батько
Олег Верняєв народився 29 вересня 1993 року в Донецьку. 2009-го родина переїхала до Києва. На Універсіаді-2013 в російській Казані виборов срібну і дві бронзові медалі. Торік у Китаї завоював золото чемпіонату світу у вправах на брусах. Того ж року на першості Європи у Болгарії отримав "золото" на брусах і дві "бронзи" — командну та в опорному стрибку. В квітні 2015‑го у французькому Монпельє став дворазовим чемпіоном континенту — у багатоборстві та на брусах. Перед цим виграв етап Кубка світу в словенській Любляні у вправах на коні. Вперше в історії української гімнастики завоював Кубок світу, вигравши всі три етапи серії. Батько — менеджер у торговельній компанії, мати — домогосподарка. На тренування добирається автомобілем "Форд Фієста", що подарував батько. Улюблені фільми — "Володар кілець", "Легенда №17". Неодружений, дівчини не має. Зустрічався з бельгійкою.
Коментарі