Сьогодні українському дзюдоїсту Валентинові Грекову виповнюється 31 рік. День народження він святкує у рідному Дніпропетровську в ранзі чемпіона Європи. Цей титул спортсмен здобув 9 квітня у Белграді. Позаду — річна дискваліфікація через вживання амфетаміну. Телефоную Грекову на мобільний. Розмовляємо російською.
Перша сутичка на чемпіонаті Європи була з колишнім чемпіоном, росіянином Іваном Першиним. Ту зустріч можна назвати достроковим фіналом?
— Принаймні поєдинок вийшов видовищним. Правда, впорався я з Першиним легко — кинув його на іппон (перемога одним ударом. — "ГПУ") через півтори хвилини сутички. Зробив підсічку гомілкою під гомілку. Після росіянина розібрався зі словаком. Той хотів захопити рукав і ефектно кинути через спину. Зробив контррух і переміг. У чвертьфіналі програвав угорцеві Кшиштофу Верглажу. Врятувала коронна підсічка.
У півфіналі проти вас вийшов німець Міхаель Пінске. Йому ви програли на чемпіонаті Європи два роки тому. Завдяки чому реваншувалися?
— Підхват виконав під дві ноги — і вийшов до фіналу. Там чекав грузин Іраклій Цирекідзе. Ще один мій кривдник. Я двічі програвав кавказцеві. Цього разу переміг у додатковий час.
Правда, що ви потрапили на турнір в останній момент?
— Так. Моя дискваліфікація закінчилася тільки 18 березня. Рік я не боровся. Тренери сумнівалися у моєму теперішньому потенціалі. Міг поїхати на турнір Роман Гонтюк, срібний призер Олімпіади-2004. Але тренер Данило Волович таки відстояв мою кандидатуру.
Чемпіон Європи отримує 2500 євро
Євросоюз дзюдо цього року почав виплачувати преміальні призерам турніру. Можете озвучити свої гонорари?
— На кожну вагову категорію виділяють 5000 євро. Чемпіон Європи отримує 2500 євро, віце-чемпіон — 1500, а бронзові медалісти (матч за третє місце не проводиться. — "ГПУ") — по 500 євро.
Скільки олімпійських ліцензій зможуть завоювати українські дзюдоїсти?
— Гадаю, вісім — по чотири чоловіки та жінки. До речі, "золото" чемпіонату Європи принесло мені 100 очок у рейтинг. Це практично гарантує мені олімпійську ліцензію. Що буде у Пекіні — сказати важко. Той же Гонтюк на турнірах олімпійського циклу боровся важко, а на Олімпіаді "вистрілив".
Ви — перший український дзюдоїст, триразовий чемпіон Європи. Чотири роки тому завоювали другий титул. Що відтоді змінилося у вашому житті?
— По-перше, одружився з Анастасією. Два роки тому вона народила мені сина Якима. Старовинне російське ім"я, добирала моя бабуся. Після дискваліфікації став серйозніше ставитися до власних вчинків. Нині навчаюся на 5-му курсі Дніпропетровської фінансово-економічної академії. Спеціальність — фінанси. Знадобиться, бо до цих пір мешкаю із сім"єю в однокімнатній квартирі.
Як добирають дзюдоїстів?
— Фізичні дані значної ролі не відіграють. Головне — характер бійця. Ще — техніка, швидкість, гнучкість. Японці саме гнучкістю від європейців відрізняються.
Після перемоги на чемпіонаті Європи-2001 ваш друг та земляк Ренат Мірзалієв вирішив виступати за Росію. Мали подібні запрошення?
— Так, але здійснити свою мрію — стати олімпійським чемпіоном — хочу у складі збірної України.
Чим займаєтеся у вільний час?
— Риболовлею. Гарний відпочинок, тільки мені здебільшого дріб"язок потрапляє. Бички різні.
Коментарі