37-річний арбітр ФІФА Анатолій Абдула поділився враженнями про роботу з куратором суддівського корпусу П'єрлуїджі Колліною. Італієць вважає харків´янина один із кращих і найдосвідченіших арбітрів України.
"З приходом Колліни у нас змінилася система підготовки та навчання, - розповідає Абдула. - Якщо ви слідкуєте за виступами наших команд в єврокубках, то бачили, що у нас є арбітри, які проводять матчі на міжнародній арені. Знання іноземних мов, спілкування та інші аспекти також входять у систему нашої підготовки. Не можна сказати, що арбітр просто виходить і судить гру.
Ти маєш готуватися до кожного матчу. Мало просто знати, які команди гратимуть. Потрібно зробити тактичний аналіз. Тобто, знати як команда переходить з оборони в атаку, які проблемні гравці, хто провідні футболісти, як проводяться швидкі та повільні контратаки. Це все підготовка. У нас є певна система, яка нам допомагає у цьому.
Що стосується фізпідготовки, то у нас є певна програма. Вона дозволяє нам бути у хорошій фізичні формі. Не коректно оцінювати, що було до 2010-го року і що є зараз, але треба сказати, що у нас ведеться обширна і масштабна робота протягом всього сезону.
Відсудити матч — це не просто вийти і 90 хвилин відпрацювати на полі. Це велика підготовка до і після гри".
Як у вас відбувається спілкування з Колліною?
"Нестачі у спілкуванні з куратором у нас немає. Ми зустрічаємося на семінарах, переглядаємо моменти. Колліна розповідає про методичні рекомендації. Чотири рази на рік ми здаємо тести з фізпідготовки. Також можемо спілкуватися по телефону і по скайпу".
Авторитет чи трансферна вартість гравця тисне на арбітра?
"Кожен футболіст має бути захищений з точки зору правил гри і з точки зору дій іншого футболіста по відношенню до себе. Не важливо, яка трансферна вартість футболіста - 5 чи 30 мільйонів. На полі всі гравці рівні.
З ким було важко спілкуватися? Я не виділяю таких гравців. Кожен по-своєму і складний, і хороший. У мене не виникало великих проблем, я завжди міг знайти контакт з футболістами на полі".
Капітан команди має більше прав спілкуватися з арбітром, ніж інші гравці?
"У правилах гри не сказано, що у капітана є більше якихось повноважень. Він їх має, коли розігрується жереб. Також він відповідає за поведінку своєї команди. Підходити до арбітра зі словами "я капітан і можу з тобою поговорити", неправильно. Це суперечить правилам гри. Капітан такий же гравець, як решта футболістів".
Кажуть, що в арбітрів існує неписане правило — не вилучати гравців до сьомої хвилини.
"Це неправда. Якщо на 20-й секунді матчу трапилося порушення, яке заслуговує на червону картку, то арбітр має її показати. Такі правила гри. Суддя для цього і потрібен, щоб матч проходив відповідно до правил. Якщо гравець заробив картку на 5 чи 10 секунді, то вона має бути показана".
Як реагуєте на критику?
"Ми маємо бути психологічно стійкими. Як на футбольному полі, так і за його межами. Нам потрібно спокійно ставитися до тієї інформації та негативу, які йдуть у наш бік. У нас є наші керівники, які дадуть правильну оцінку нашій роботі і ця оцінка буде для нас найважливіша. Якщо ми будемо розпилятися на всі інтерв´ю та публікації, то не вистачить ніяких нервів.
Я дивлюся телебачення і футбольні програми. Це також допомагає нам готуватися до матчів. Зокрема, знати ситуацію у клубах і психологічний стан команд".
Додамо, що Абдула є найсуворішим арбітром української прем'єр-ліги у цьому сезоні. У 13 матчах він показав футболістам 69 жовтих і 3 червоні картки (у сумі — 72).
Коментарі