Завтра, 9 січня, стартує багатостраждальний Кубок Африканських Націй-2021.
Кубок Африки-2021 пройде з 9 січня до 6 лютого в Камеруні. Матчі турніру пройдуть у п'яти містах (столиці країни Яунде, а також Лімбе, Дуала, Бафуссамі та Гаруа) на шести стадіонах.
Організація турніру тривалий час викликала серйозне занепокоєння Африканської конфедерації футболу (КАФ). Спочатку Кубок Африки мав пройти в Камеруні у 2019 році. Але втрутилася громадянська війна у країні, і навіть те що, що організатори не встигали побудувати стадіони. В результаті турнір екстрено перенесли до Єгипту.
Найпроблемнішою виявилася головна арена турніру в Яунді місткістю 60 тисяч глядачів, яка отримала ім'я чинного президента країни Поля Бійя. Будівництво зайняло 12 років, а терміни здачі неодноразово переносилися. То виникали проблеми з фінансуванням, то бунтували робітники, які вимагали зарплату. І тільки в грудні 2021-го стало зрозуміло, що запасний варіант з Дуалою не стане в нагоді, а найдорожчий стадіон Африки, що обійшовся в € 300 мільйонів, нарешті введуть у дію.

Кубок Африки-2021 - напрочуд багатостраждальний турнір. Кілька років тому КАФ, піддавшись тиску європейських клубів, яким набридло втрачати на місяць гравців у розпал сезону, вирішила проводити континентальну першість улітку. Але вже в Єгипті в 2019 році стало зрозуміло, що з урахуванням кліматичних умов це повне безумство. Через виснажливу спеку найвидовищнішими тоді виходили ігри, що проводилися глибокого вечора.
Кілька років тому КАФ, піддавшись тиску європейських клубів, яким набридло втрачати на місяць гравців у розпал сезону, вирішила проводити континентальну першість улітку. Але вже в Єгипті в 2019 році стало зрозуміло, що це повне безумство
У Камеруні своя специфіка – сезон дощів. Грати там улітку неможливо. У результаті в січні 2020 року КАФ вирішила перенести турнір на звичні терміни — січень-лютий, а не червень-липень 2021-го. Але потім втрутилася пандемія Covid-19 і Кубок Африки перенесли на 2022-й, зберігши назву.
У Кубку Африки-2021 візьмуть участь 24 команди. Формат розіграшу такий самий, як і на чемпіонаті Європи. 24 збірні розбиті на шість груп по чотири команди у кожній. По дві перші збірні з кожної групи плюс чотири найкращі команди з-поміж тих, що займуть третє місце, вийдуть до 1/8 фіналу. Далі все проходитиме за класичною олімпійською системою з вибуттям.
Стадіони на матчах турніру дозволено заповнювати на 60% їхньої місткості, за винятком матчів за участю збірної Камеруну — там квота підвищена до 80%.
Крім того, на ігри будуть допущені лише повністю вакциновані вболівальники або ті, хто склав негативний тест на ковід і може пред'явити його на вході. З огляду на те, що в Камеруні повністю вакциновано менше 3% із 26-мільйонного населення, варто чекати напівпорожніх або навіть зовсім порожніх трибун.
У зв'язку з дедалі більшим поширенням штаму "омікрон", який, до речі, вперше був виявлений якраз в Африці, а саме в ПАР, заявки команд були розширені зі звичних 23 до 28 футболістів.
Що стосується європейських топ-чемпіонатів, то найбільше гравців викликано з клубів французької ліги 1 та АПЛ.
Найпроблемніша з погляду складу ситуація у збірній Марокко. У заявку "Атлаських левів" спочатку не потрапили півзахисник "Челсі" Хакім Зієш та універсал Нуссаїр Мазрауї з "Аяксу", які мають складні стосунки з головним тренером Вахідом Халіходжичем. А ще команда недорахувалася висхідної зірочки "Барселони" Абде Еззалзулі, який спочатку з ентузіазмом відгукнувся на запрошення з батьківщини. Однак ближче до турніру футболіст, який переїхав до Іспанії в сім років, написав листа до Марокканської федерації футболу і заявив про свою відмову.
Найпроблемніша з погляду складу ситуація у збірній Марокко
Як стверджує Marca, 20-річний футболіст розраховує отримати виклик до іспанської збірної. У Марокко ж у всьому звинуватили агента футболіста, який нібито переконав Еззалзулі зосередитись на клубі, аби закріпитись у складі. І, звичайно, "Барселону". Але окрім слів та заяв Халіходжича про бесіди з футболістом, жодних козирів у африканців не було. Еззалзулі не заграний за збірну, а перед Новим роком він склав позитивний тест на коронавірус, так що ні про який Кубок Африки не могло бути й мови.
Сенегал же дотиснув "Вотфорд", якому довелося відправити в розташування збірної Ісмаїлу Сарра, котрий з листопада не грає через пошкодження зв'язок коліна. "Шершні" стверджували, що футболіст не готовий до виступів, підкріпивши свого листа графіком реабілітації та результатами МРТ. Більше того, в Англії готові були прийняти незалежного хірурга, який представляв Сенегальську федерацію футболу. Проте африканці пригрозили скаргою у ФІФА, принагідно звинувативши керівництво "Вотфорда" у дискримінації, тож британцям довелося піти назад. Гравця повернуть до клубу, лише переконавшись, що він справді не зможе вийти на поле.

Найбільше постраждав "Ліверпуль", який залишився без двох своїх головних атакуючих зірок - Мо Салаха та Садіо Мане плюс втратив півзахисника Набі Кейта. Формально найбільше гравців з АПЛ на Кубок Африки відправив "Арсенал" — п'ятеро, але з них тільки Томас Партеї зараз залізний гравець основи, решта у кращому разі футболістів ротації, а то й зовсім виведено зі складу, як П'єр-Емерік Обамеянг.
Непросто доведеться і "Мілану", який залишився без двох основних центральних півзахисників — Франка Кессьє та Ісмаеля Бенассера.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Алжир виграв Кубок Африканських націй
Найбільше перемог у Кубку Африканських Націй у Єгипту – сім. Далі йдуть збірні Камеруну – 5 та Гани – 4. Єгипет виграв 7 зі своїх 9 фіналів.
Коментарі