9 серпня 1942-го в Києві було зіграно так званий "матч смерті". Київські футболісти із команди "Старт" протистояли команді німецьких зенітників Flakelf і перемогли 5:3.
За версією російської післявоєнної пропаганди, німці пропонували гравцям "Старту" здати гру, однак ті не погодилися й перемогли. Після гри колишніх футболістів "Динамо" (нібито гравці "Старту" були переодягненими динамівцями) розстріляли.
Суддя обер-лейтенант Ервін заслужив повагу всіх команд своїми справедливими рішеннями.
Насправді у "Старті" грало 4 колишніх динамівці – Коротких, Трусевич, Кузьменко, Клименко. Всі вони працювали на київському хлібзаводі. Решта гравців були набрані з інших київських клубів. 6 серпня "Старт" обіграв Flakelf – 5:1. Німці прагли реваншу й виставили посилений склад. На перерву Flakelf пішов, ведучи в рахунку – 2:1. Однак невдовзі кияни зрівняли рахунок, а згодом і перемогли. Міф про грубу гру окупантів та упереджене суддівство не підтвердився:
– Одному із німців ми навмисне вдарили по коліну й він пішов із поля, – згадував учасник матчу Микола Свиридовський.
Суддя обер-лейтенант Ервін, навпаки, заслужив повагу всіх команд своїми справедливими рішеннями. Про приязну атмосферу свідчить і спільне фото після гри – всі усміхнені й веселі.
Однак через 9 днів, 18 серпня динамівців, які працювали на хлібзаводі, було заарештовано.
Причини називаються різні. Найбільш поширена – крадіжка або бійка на хлібзаводі. Німці пообіцяли розстріляти кожного третього учасника і до їхнього числа потрапили динамівці. Інша версія – спортсмени товариства "Динамо" були співробітниками НКВС і могли залишитися в Києві в якості радянських агентів.
Як би там не було, але в гестапо загинув Микола Коротких. Олексія Клименка, Миколу Трусевича й Миколу Кузьменка було розстріляно згодом у Сирецькому таборі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Радянська влада вигадала матч "смерті" між киянами і нацистами
Росіяни продовжили використовувати радянську міфологію. У 2012-му у Росії зняли фільм "Матч" із Сергієм Безруковим у головній ролі.
Коментарі