14 липня 1969 року війська Сальвадору розпочали наступ на сусідню країну Гондурас. Приводом для початку військових дій став відбірний матч чемпіонату світу між командами 2 країн.
Після обміну перемогами на своїх полях, було призначено додаткову гру в Мехіко. Поступаючись 1:2, Сальвадору вдалося переломити хід гри й святкувати перемогу 3:2. Країна виборола путівку на чемпіонат світу-70 у Мексику. За кілька днів після футбольних баталій між сусідами спалахнула справжня війна, яка забрала життя понад 2 тис. людей.
На початку 1960-х років Сальвадор був однією з найрозвиненіших і найбільш густонаселених країн Центральної Америки. Місцеві селяни у пошуках землі переселялися до сусіднього Гондурасу, який був значно біднішою країною, але мав багато вільних земель. Сальвадорські переселенці захоплювали землю, де бачили, й господарювали там без будь-яких документів.
На кінець 1960-х кількість сальвадорських переселенців становила понад 100 тис. осіб. 1969 року уряд Гондурасу висловив намір виселити загарбників із своєї території. Почалася істерія в пресі. В червні кількадесят сальвадорців було вбито, 60 тис. осіб – вигнано. Сальвадорські газети почали публікувати статті про важку долю переселенців. Під час футбольних матчів почалися безлади в столиці Гондурасу. У відповідь сальвадорські уболівальники жорстоко побили своїх гондураських колег.
Країни оголосили мобілізацію. 14 липня 1969 року війська Сальвадору перейшли кордон і 2 колонами по 6 тис. солдат кожна напали на Гондурас. Бомбардувальник С-47 сальвадорської армії скинув кілька бомб на гондураську базу Тонконтін. Підняті за тривогою винищувачі Гондурасу не знайшли бомбардувальника, який сховався в темноті.
Після кількох невдач у небі в Сальвадору майже не лишилося льотчиків і уряд вимушений був закликати за штурвали іноземних найманців
Обидві армії використовували старі американські літаки часів Другої світової війни. Утім у повітряних боях більше щастило Гондурасу, якому вдалося збити 5 сальвадорських літаків. 4 літаки "Корсар" збройних сил Гондурасу розбомбили нафтобазу Сальвадору. Країна втратила 20% запасів пального.
Тим часом армія Сальвадора просунулася на глибину 8 км по території Гондурасу. 16 липня вони захопили прикордонне місто Nueva Ocotepeque і продовжили наступ. Однак невдовзі, через нестачу пального та повітряні атаки, гондурасців змушені були зупинитися. Після кількох невдач у небі в Сальвадору майже не лишилося льотчиків і уряд вимушений був закликати за штурвали іноземних найманців.
На вимогу Організації американських держав 18 липня було оголошено перемир'я. Однак армія Сальвадору відмовлялася залишати окуповані території. У відповідь Гондурас напав на 5 населених пунктів на території загарбника. Перестрілки тривали до 29 липня – дати, коли Організація американських держав увела санкції проти Сальвадору. Офіційно мирний договір було підписано аж 1979-го. Окрім людських жертв, сторони конфлікту зазнали серйозних економічних збитків, від яких не змогли оговтатися ще довго.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Президента клубу вбили пострілом у ліве око
За рік після початку бойових дій збірна Сальвадору на чемпіонаті світу в Мексиці посіла останнє місце.
Коментарі