Блаттера і Платіні вигнали з футболу до 2023 року. Коротко про головний футбольний скандал десятиліття.
Що трапилося?
Президента ФІФА Йозефа Блаттера та керівника УЄФА Мішеля Платіні вигнали з футболу на 8 років. Рішення комітету ФІФА з етики вже набуло чинності, так що обидва втратили свої посади і стали безробітними. Приводом для усунення чиновників стали 2 мільйони швейцарських франків, які Блаттер перевів Платіні в лютому 2011 року.
Що це за платіж?
За версією покараних, Платіні отримав гроші за роботу у ФІФА в 1998-2002 роки. Правда, ніяких документальних підтверджень у Блаттера і Платіні немає. Ні обшуки в штаб-квартирах ФІФА та УЄФА, ні допити не переконали слідчих у правдивості цієї історії.
Платіні справді був радником Блаттера, але в договорі, підписаному 25 серпня 1999, немає ніяких згадок про два мільйони франків. Як зазначив комітет ФІФА з етики, Блаттер не зміг знайти законне обгрунтування платежу ні у великій письмовій заяві, ні під час слухань справи.
Блаттер і Платіні наполягали, що домовленість була усною ("джентльменська угода"), але слідчі ФІФА вважають це пояснення непереконливим.
Чому всіх збентежив платіж?
Все через різницю у часі. Робота, про яку говорить Платіні, була завершена в 2002 році, а гроші прийшли тільки через 9 років - як на зло, просто перед президентськими виборами, про участь в яких він якийсь час роздумував. Отримавши гроші, Мішель не став балотуватися і підтримав Блаттера.
"У 1998-2002 роки я отримав тільки частину від обумовленої зарплати. Тоді ФІФА проінформувала мене про те, що не зможе виплатити всю суму. Але я ніколи не сумнівався, що залишок у підсумку буде виплачений", - сказав Платіні наприкінці вересня.
Показання виглядають досить переконливо, поки ви не ознайомитеся з фінансовими звітами ФІФА за 1999-2002 роки. За цей період організація заробила 115 мільйонів швейцарських франків, а на її банківських рахунках залишалося 353 мільйона.
Чому Платіні не платили ні тоді, ні потім - ніхто пояснити не зміг.
Тобто Блаттер підкупив Платіні? Вони покарані за корупцію?
Відкрито про це ніхто не говорив. В офіційній заяві ФІФА, навпаки, підкреслюється, що для порушення справи про корупцію недостатньо підстав, тому Блаттер і Платіні покарані за менш жорсткими статтями (порушення при врученні та отриманні подарунків та інших цінностей; конфлікт інтересів; дії не в інтересах організації).
Що тепер робити Блаттеру і Платіні? Вони можуть бути хоча б президентами клубів?
Їм залишається шукати роботу в який-небудь іншій сфері або в іншому виді спорту. У футболі їм не можна займати взагалі ніякі посади - що на національному рівні, що на міжнародному. Повернутися можна тільки наприкінці 2023 року.
Тепер все заспокоїться, найстрашніше для Блаттера позаду?
Ніхто не знає. Справа в тому, що про платіж Платіні вперше розповіла генеральна прокуратура Швейцарії, і кримінальну справу з цього приводу як і раніше відкрито.
Що тепер буде в ФІФА та УЄФА?
У ФІФА є тимчасово виконуючий обов'язки президента - Ісса Хаят. 26 лютого відбудуться вибори нового керівника. Тут все за планом.
УЄФА зобов'язаний оголосити президентські вибори, але, можливо, це станеться тільки навесні. Справа в тому, що нинішній генсек УЄФА Джанні Інфантіно може очолити ФІФА, і треба дочекатися закінчення цієї передвиборної гонки.
Коментарі