На полігоні на острові Нова Земля вибухнула найпотужніша бомба в історії 30 жовтня 1961 року.
Термоядерний заряд потужністю близько 50 мегатонн розробила у СРСР група фізиків під керівництвом академіка Ігора Курчатова у середині 1950-х років. Для "супербомби" створили носія, але реальні випробовування відклали з політичних міркувань: в "холодній війні" настала пауза.
Микита Хрущов пожартував, що спочатку передбачалося підірвати 100-мегатонну бомбу, але заряд зменшили, щоб не побити всі вікна в Москві. Спочатку бомба АН602 не мала назви. Пізніше її охрестили "Цар-бомба" або "Кузькіна мать" - це назва з'явилася під враженням відомого висловлювання Хрущова: "Ми ще покажемо Америці кузькіну мать".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як скидали бомби на Київ - відео з німецьких літаків
1961 року почався новий виток "холодної війни". Підготовлений Ту-95В - носій бомби, зі спеціальним термозахисним покриттям білого кольору і бомбою на борту, пілотований екіпажем на чолі з льотчиком Дурновцовим, узяв курс на Нову Землю, архіпелаг в Північному Льодовитому океані між Баренцовим і Карським морями.
Бомбу скинули з Ту-95В з висоти 10,5 тис. м, а вибухнула вона на висоті 4,5 тис. м. Екіпаж отримав дозу радіації. Потужність вибуху склала від 75 до 120 мегатон.
Ядерний "гриб" вибуху піднявся на висоту 64 км. Ударна хвиля від вибуху тричі обійшла земну кулю, а електромагнітні випромінювання вибуху стали причиною перешкод радіозв'язку протягом однієї години.
"Цар-бомба" найпотужніший вибуховий пристрій за всю історію людства. Крім зовнішньополітичних і пропагандистських міркувань її створення вкладалося в концепцію розвитку стратегічних ядерних сил СРСР. Вона зводилася до того, щоб - не женучись за кількісним паритетом з США в ядерних боєприпасах і засобах їх доставки - домогтися достатнього для "гарантованої відплати з неприйнятним рівнем шкоди для супротивника" в разі його ядерного нападу на СРСР.
17 січня 1966 року неподалік іспанського містечка Паломарес зіткнувся американський стратегічний літак B-52 та літак-отримувач КС-135. В наслідок катастрофи загинуло 7 чоловік екіпажу та були загублені 4 термоядерні бомби. Одна з них впала в море, решта — розсіялись по узбережжю. Кожна з бомб мала потужність 1,4 мегатонн у тротиловому еквіваленті.
Коментарі