Незвичайний спалах ASASSN-14li, який є слідом поглинання зірки чорною дірою, вчені помітили на відстані 300 мільйонів кілометрів від Землі. Зробити це вдалося завдяки спостереженню за об'єктом ASASSN-14li, який знаходиться в сузір'ї Волосся Вероніки.
Як повідомляє журнал Science, незвичайний спалах вперше помічено у грудні 2014 року, в центрі галактики PGC 043234. Відстежити його вдалося за допомогою орбітального телескопа Swift. Тоді астрономи вирішили, що перед ними приклад знищення зірки надмасивною чорною дірою, оскільки спалах був помітний у м'якому рентгенівському діапазоні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Хаббл" знайшов вмираючу галактику, яка пережила космічне "ДТП"
Спостерігаючи за ASASSN-14li за допомогою низки наземних радіотелескопів, вчені підтвердили, що даний спалах дійсно є слідом поглинання зірки чорною дірою.
За словами Шурта ван Велзена з університету Джона Гопкінса в Балтіморі, "подібні події відбуваються вкрай рідко. Нам уперше вдалося побачити все – від руйнування зірки і до народження джета, вузького конусоподібного пучка матерії, який викидає чорна діра. Ми змогли простежити за всім цим протягом декількох місяців".
До цього вчені могли спостерігати подібні явища тільки у рентгенівські або оптичні телескопи. Як розповідають астрофізики, до нинішнього часу такі події не вдавалося побачити за допомогою радіотелескопів через низьку потужність радіовипромінювання, що породжується в ході руйнування зірки.
Зазначається, що спалах вдалося побачити тільки завдяки відносно невеликій відстані між Чумацьким шляхом і галактикою PGC 043234.
It's #BlackFriday, but for us, it's the third annual #BlackHoleFriday. Today, we'll post pics & info about black...
Posted by NASA - National Aeronautics and Space Administration on 26 ноября 2015 г.
Нагадаємо, чорна діра - астрофізичний об'єкт, який створює настільки потужну силу тяжіння, що жодні, як завгодно швидкі частинки, не можуть покинути його поверхню, в тому числі світло.
Коментарі