Ексклюзиви
Середа, 19 листопада 2008 15:46

Зміни клімату неминучі: концентрація CО2 - катастрофічна

Концентрація вуглекислого газу (CO2) в атмосфері Землі вже досягла тієї позначки, після якої почнуться катастрофічні зміни клімату, навіть якщо у найближчі десятиліття вдасться знизити кількість вуглекислоти, заявляє група відомих учених із США, Франції і Великобританії в статті, опублікованій в Open Atmospheric Science Journal.

Це дослідження суперечить колишнім оцінкам, згідно з якими небезпечну концентрацію вуглекислоти буде досягнуто у цьому сторіччі, але пізніше.

"У цього висновку є і світла сторона - якщо вжити заходів із зниження концентрації вуглекислоти, ми можемо скоротити кількість проблем, які вже здаються неминучими", - сказав провідний автор дослідження Джеймс Хансен, директор Інституту дослідження космосу імені Годдарда, який входить у структуру Колумбійського університету.

За словами вченого, людство зіткнеться з розширенням пустель, зниженням урожаїв, зростанням сили ураганів, скороченням коралових рифів і зникненням гірських льодовиків, які забезпечують водою сотні мільйонів людей.

Щоб запобігти різкому потепленню найближчими роками, пишуть дослідники, концентрацію вуглекислоти має бути знижено до рівня, який був до індустріальної епохи, - до 350 часток на мільйон (0,035%). Зараз концентрація вуглекислого газу складає 385 часток на мільйон і збільшується на 2 мільйонних долі (0,0002%) на рік, в основному через спалювання викопного палива і вирубування лісів.

Автори статті зазначають, що останні дані про історію кліматичних змін на Землі підкріплюють зроблені ними висновки. Зокрема, спостереження за таненням льодовиків, що раніше відбивали сонячне випромінювання, і за вивільненням вуглекислого газу з танучої вічної мерзлоти й океану свідчать про те, що ці процеси, які (як раніше вважалося, проходитимуть досить поволі) можуть відбуватися впродовж десятиріч, а не тисяч років .

Учені зазначають, що скорочення викидів від спалювання вугілля може істотно поліпшити ситуацію.

Разом з тим, вони скептично ставляться до геоінженерних методів вилучення вуглекислоти з атмосфери, зокрема, до пропозицій ховати вуглекислий газ у тектонічних тріщинах або закачувати його в породи на океанському дні.

На їхню думку, вилучення 50 мільйонних часток газу за цією технологією коштуватиме, щонайменше, 20 трильйонів доларів, що вдвічі більше за національний борг США.

"Людство сьогодні стоїть перед обличчям незручного факту - індустріальна цивілізація стає головним чинником, який впливає на клімат. Найбільша небезпека у цій ситуації - неуцтво і заперечення, які можуть зробити трагічні наслідки неминучими", - пишуть дослідники, повідомляє УНІАН

Зараз ви читаєте новину «Зміни клімату неминучі: концентрація CО2 - катастрофічна». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі