Інститут археології України має намір розробити моральний кодекс археологів, повідомив директор інституту Петро Толочко на прес-конференції в Києві в середу.
На його думку, "чорна археологія" є головною проблемою археологічної науки, тоді як "чиновники набагато сильніше стурбовані перевірками держустанов, зокрема самого інституту".
За його словами, до ухвалення закону про охорону археологічної спадщини в 2004 році "чорні археологи" привели в непридатність до 1,5 тис. історичних пам"ятників, після чого їх кількість знизилася. Проте, підкреслив Толочко, після ухвалення закону про охорону культурної спадщини внаслідок його суперечності деяким положенням попереднього нормативного акту кількість пошкоджених пам"ятників історії може знов збільшитися.
Директор зазначив, що правоохоронці не реагують на заяви Інституту і археологів щодо розграбування могильників і стоянок. За декілька останніх років до відповідальності не притягнутий жоден "чорний археолог", повідомив Толочко.
Масова приватизація землі, за його словами, також загрожує цілісності пам"ятників, оскільки селяни, одержуючи ділянки як паї, без попереднього його обстеження фахівцями розрівнюють землю. Зокрема, в Дніпропетровській області за роки приватизації знищено 30% курганів, у Херсонській - 50%, повідомляє Інтерфакс.
Коментарі