Ексклюзиви
Вівторок, 25 березня 2008 17:35

Учені виявили "мовні" відмінності між мозком людини і мавпи

Джеймс Ріллінг з Університету Еморі і його колеги виявили істотні відмінності між нервовими волокнами людини і мавп, що сполучають долі мозку, які відповідають за мовні здібності, повідомляють дослідники в статті в журналі NatureNeuroscience.

Ще в XIX столітті в мозку були виявлені так звані "мовні" зони: зона Брока (у лобовій корі) і зона Вернике (у скроневій корі). Перша грає важливу роль в конструюванні і розумінні пропозицій, друга - в розумінні сенсу слів. У інших приматів є ділянки мозку, приблизно відповідні цим зонам, але вони виконують інші функції.

Недавні дослідження показали, що мовні здібності людини залежать не тільки від окремих ділянок мозку, але і від того, як ці ділянки сполучені. Так, наприклад, пацієнти з пошкодженнями дугоподібного пучка - нервового шляху, що сполучає зону Брока із зоною Вернике, - зазнавали труднощів при мовленні і розумінні мови.

Група Ріллінга задалася завданням з"ясувати, чи відрізняється розташування дугоподібного пучка у людей і мавп, тобто чи змінювалося воно в процесі еволюції. Учені досліджували мозок 10 живих людей, трьох мертвих шимпанзе і двох мертвих макак (а також, щоб унеможливити те, що знайдені відмінності виявляться просто відмінностями між мозком живого і мертвого організму, одного живого шимпанзе і однієї живої макаки). Використовувалася порівняно нова методика візуалізації - тензорна дифузійна церебрографія (diffusion tensorimaging), що відстежує рух рідини між тканинами.

Дані показали, що у всіх трьох видів дугоподібний пучок з"єднувався з лобовою корою, але тільки у людини він глибоко входив в мовні зони скроневої кори (зону Вернике). У шимпанзе дугоподібний пучок з відповідними ділянками мозку з"єднувався слабо, а у макак імовірно не з"єднувався взагалі.

Дослідники вважають, що з розвитком зон, відповідальних за мовні здібності, відбулося "переприєднання" дугоподібного пучка, що дозволило людині опанувати мову, повідомляє Лента.ру.

Зараз ви читаєте новину «Учені виявили "мовні" відмінності між мозком людини і мавпи». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі