Різдво 7 січня в Україні за старим стилем мають намір святкувати сотні тисяч православних вірян, які поки що не хочуть переходити на новий календар чи досі вагаються.
Доктор наук з богослов'я, професор Віталій Клос розповів, хто не повинен святкувати Різдво 7 січня, пише rbc.
Якщо ви вірянин і святкували Різдво 25 грудня минулого року разом з більшістю християн цивілізованого світу, то другий раз празнувати день народження Ісуса, як мінімум, не логічно.
Двічі Різдво може святкувати лише та людина, яка не розуміє суті самого свята.
"Елементарне питання: чи може людина двічі народитися? Ми святкуємо народження Спасителя, відповідно так само й тут", - пояснює протоієрей.
Ще один фактор, який свідчить про те, що святкувати Різдво 7 січня не можна - недотримання Різдвяного посту за старим стилем, який триває до 6 січня від 28 листопада.
В усі дні посту з раціону мали бути виключені м'ясні, молочні продукти та яйця. Понеділками, середами та п'ятницями можна вживати рослинну їжу без олії, а у вівторки та четверги - рослинну їжу з олією. Суботами, неділями та на великі свята до 2 січня дозволяється вживати рибу. Після 2 січня піст посилюється та рибні продукти не вживаються.
Строгого посту мають дотримуватися віряни, які не мають проблем зі здоров'ям або не перебувають при надії - для таких людей існують пом'якшення, які варто, однак, обговорити з духівником та лікарями.
Якщо святкували Новий рік з "забороненими" стравами (наприклад, з салатом "Олів'є" чи м'ясом по-французьки) та алкоголем, то і святкування Різдва 7 січня, тобто, після новорічного застілля, буде, м'яко кажучи, не по-християнськи.
Чи можна в високосний рік взагалі колядувати
Традиційно все, що виходить за межі звичайного, обростає в народі численними забобонами і прикметами. Одним з народних "забобонів" полягає в тому, що колядувати у високосний рік, а це саме 2024 - не можна.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Щоб змили водою гріхи та погані думки: добірка найкращих вітальних листівок з Водохресним Святвечором
Якщо ж ви все ж таки не належите до людей, які вірять у такі прикмети - то дата колядування для вас не змінюється.
Коли колядують у 2024 році віряни за старим стилем:
увечері 6 січня у Святвечір, вранці 7 січня на Різдво.
Коли щедрують за старим стилем
Щедрівки - це ритуальні українські пісні, які співають на день Маланки (він же - Щедрий вечір). До переходу на новий стиль щедрувати ходили 13 січня на Новий рік. За новим календарем українці вже щедрували, тобто це відбулося 31 грудня.
У січні на українців чекає чимало великих релігійних свят. Але важливо знати, що за новим церковним календарем декілька з них змінили свої дати. Відтепер свято Василя, яке вшановували 14 січня, тепер святкуємо 1 січня.
Водохреще будуть відзначати 6 січня замість 19 січня. А Різдво Христове, яке святкували 7 січня, перенесли на 25 грудня.
Також у січні будемо святкувати Григорія Богослова, Івана Золотоустого, святої мучениці Тетяни. Gazeta.ua розповість про свята за новим календарем.
Коментарі