Найдорожчий фізичний прилад і найбільший прискорювач елементарних частинок в історії, розташований на кордоні Швейцарії та Франції, був вперше запущений у вересні 2008 року, однак через кілька днів після запуску був зупинений через аварію. Очікується, що ВАК знову буде запущений в середині листопада.
Хойер на прес-конференції в РІА Новини в п"ятницю назвав причину, з яких він впевнений, що поломка цього разу не трапиться - через нижчу потужність пучків протонів.
За його словами, по-перше, прискорювач спочатку буде запущений лише на половину потужності - пучки протонів будуть досягати енергії 3,5 тераелектронвольт (ТеВ) замість штатних семи.
Як зазначив гендиректор ЦЕРН, аварія на прискорювачі була пов"язана з тим, що один з надпровідних магнітів у 27-кілометровому підземному кільці коллайдера вийшов з надпровідного стану і нагрівся до температури 100 градусів вище абсолютного нуля.
Приблизно в цей же час було зафіксовано значний викид рідкого гелію в тунель, і коллайдер був зупинений. Як з"ясувалося, у результаті аварії було пошкоджено багато магнітів. Всього з сектора 3-4 БАК були вилучені 53 магніти, 16 з них після огляду та очищення повернули на місце, інші 37 були замінені на запасні. Ремонт БАК обійшовся в 40 мільйонів швейцарських франків.
Тепер, за словами Хойера, при складанні прискорювача застосовуються нові, додаткові заходи безпеки, хоча коллайдер - складний інструмент, всі системи якого неможливо випробувати на поверхні.
"Ми отримали важливий урок і вивчили його. Ми багато чого дізналися, ми поставили туди складну електроніку, яка дозволить зібрати всі зчленування ідеально ... Я дуже впевнений у цих нових заходах", - сказав глава ЦЕРН.
За матеріалом: РИА Новости
Коментарі